Drama plays with words, words create worlds: The effects of drama-based language instruction on prep school students' self-efficacy and language learning curiosity
Drama kelimelerle oynar, kelimeler dünyalar yaratır: Drama temelli dil eğitiminin hazırlık okulu öğrencilerinin öz yeterlikleri ve dil öğrenme merakları üzerindeki etkileri
- Tez No: 808436
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENISA MEDE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmanın amacı, drama etkinliklerinin İstanbul, Türkiye'de bulunan bir devlet üniversitesinin İngilizce hazırlık sınıfı öğrencilerinin öz yeterlikleri ve dil öğrenme merakları üzerindeki etkisini araştırmaktır. Buna ek olarak, çalışmada dil öğrenenlerin ve eğitmenin drama temelli uygulamalara bakış açıları araştırılmıştır. Katılımcılar 50 hazırlık okulu öğrencisi ve 2 dil eğitmeninden oluşmuştur. Çalışmaya iki sınıf katılmıştır: drama temelli eğitim alan deney grubu (n = 25) ve drama temelli olmayan eğitime devam eden kontrol grubu (n = 25). Sınıflar kolaylıkla bulunabileni örnekleme yöntemine göre seçilmiştir. Yarı deneysel araştırma deseninin kullanıldığı bu karma yöntem çalışmasının hedeflerine ulaşmak için nicel veriler Genel Öz Yeterlik Ölçeği ve Dil Öğrenme Merakı Ölçeği ön ve son uygulamalarından, nitel veriler ise yarı yapılandırılmış öğrenci görüşmeleri ve öğretmenlerin yansıtıcı günlüklerinden elde edilmiştir. Ön ve son testlerin istatistiksel analizi, drama etkinliklerinin entegrasyonunun hazırlık okulu öğrencilerinin öz yeterliklerini ve dil öğrenme meraklarını önemli ölçüde geliştirdiğini ortaya koymuştur. Benzer şekilde, nitel bulgular da dil öğrenenlerin drama temelli dil eğitimini eğlenceli, teşvik edici, geliştirici, kalıcı, farkındalık arttırıcı ve sosyalleştirici bulduklarını göstermiştir. Öğrencilerin derse katılımlarında artış, yaratıcılıklarında ve hayal güçlerinde gelişme, işbirliklerinde artış, hedef dile ve kültürüne olan ilgilerinde artış, konuşma ve iletişim becerilerinde gelişme kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the impact of drama activities on the self-efficacy and language learning curiosity of English Language preparatory (prep) school students at a state university in Istanbul, Turkey. Furthermore, the study explored the perspectives of language learners and the instructor on drama-based implementations. The participants were 50 prep school students and 2 language instructors. Two classes participated in the study: the experimental group (n = 25) who received drama-based instruction, and the control group (n = 25) who continued with the non-drama-based instruction. The classes were selected based on the convenience sampling method. To meet the goals of this mixed-method study employing a quasi-experimental research design, the quantitative data were gathered from pre- and post- General Self-Efficacy Scale (GSE) and pre- and post- Language Learning Curiosity Scale (LLCS) while the qualitative data were obtained from semi-structured student interviews and teachers' reflective journals. The statistical analysis of pre- and post- tests' scores revealed that the integration of drama activities significantly improved the self-efficacy and language learning curiosity of prep school students. Similarly, the qualitative findings indicated that language learners found drama-based language instruction as entertaining, encouraging, improving, long-lasting, awareness-raising, and socializing. There was an increase in students' class participation, an enhancement in their creativity and imagination, a boost in their collaboration, a raise in their interest in the target language and its culture, and an improvement in their speaking and communication skills.