Theoretical investigation of the relationship between place attachment and well-being
Yere bağlılık ve iyi olma hali arasındaki ilişkiselliğin kuramsal incelemesi
  1. Tez No: 808443
  2. Yazar: BESTE AVCI TÜRKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ANLI ATAÖV DEMİRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 314
Özet
Günümüz şehir planlama ve kentsel tasarım yaklaşımları, şehirlerin ve yerlerin modernite, post-modernite ve küreselleşmenin etkisiyle değişmekte olduğunu göz ardı etmektedir. Planlama pratiklerinin statik kalma arzusu, değişime adapte olamayışı ve en temelde de yer deneyimini göz ardı edişi, var olan anlamlı yerlerin ruhunu yitirmesine neden olmaktadır. Bu kapsamda tez, yere deneyimini yer bağlılığı ile iyi olma arasındaki karmaşık ilişkiyi teorik olarak inceleyerek çözümlemeyi, böylelikle insan deneyiminin çok yönlü boyutlarına ve yerin önemine derinlemesine inmeyi amaçlamıştır. Bu çalışma bireyleri çevrelerine bağlayan nedensellikleri açığa çıkararak, yer bağlılığı ile iyi olma süreçleri arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları keşfetmektedir. Bu tez, yer bağlılığı ile iyi olma arasındaki karmaşık ilişkiselliği keşfetmek için mevcut teorileri, çalışmaları ve çerçeveleri derinlemesine incelemektedir. Farklı bakış açılarını entegre ederek, yaklaşık 65 önemli gösterge tespit edilmiş olup bu göstergeler ile benlik duygusu, ihtiyaçlar, algısal bilişsel, duygusal duygulanımsal, davranışsal ve sosyal olmak üzere altı kategoriden oluşan bir teorik çerçeve inşa edilmiştir. Bulgular, ortak noktaları ve farklılıkları vurgulamaktadır. Her iki literatür de öz kimliğin, algıların, düşüncelerin, anıların, davranışların ve duyguların önemine vurgu yapmaktadır. Bulgular ayrıca, yer bağlılığı ve iyi olma hali açısından öz kimlik, sosyal ilişkiler, inançlar/normlar ve topluluk duygusuyla sıklıkla ilişkilendirilen kültür kavramının önemini vurgulamaktadır. Teorik çerçeveyi, bulanık bilişsel haritalama tekniklerini benimseyen örnek odaklı grup çalışmasından elde edilen pratik bilgilerle bir araya getiren bu tez, yer bağlılığını ve iyi olma hali üzerindeki olası etkilerini uygulayıcılar, politika yapıcılar ve tasarımcılar için daha anlaşılır hale getirmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Contemporary approaches to urban planning often ignore the transformative effects of modernity, post-modernity, and globalization on cities and places. The desire for planning practices to remain static, their inability to adapt to change, and, fundamentally, their disregard for the experience of place, result in the loss of meaningful places. In this context, this thesis presents a theoretical investigation of the intricate relationship between place attachment and well-being, delving into the multifaceted dimensions of human experience and the significance of the place. With an emphasis on the concepts of place, this study unravels the issues that bind individuals to their surroundings, exploring the similarities and differences between place attachment and well-being processes. The thesis employs an in-depth exploration of existing theories, studies, and frameworks to unveil the nuanced interplay between place attachment and well-being. By integrating diverse perspectives, the thesis identifies approximately 65 significant indicators and builds a theoretical framework that includes six categories the sense of the self, needs, perceptive cognitional, affective emotional, behavioral, and social. The findings highlight commonalities and differences. Both literatures emphasize the importance of self-identity, perceptions, thoughts, memories, behaviors, and emotions. The findings also highlight the significance of culture in both place attachment and well-being, related to self-identity, social relations, beliefs-norms, and sense of community. By juxtaposing the theoretical framework with practical insights gained from the exemplified focus group study that adopts the fuzzy cognitive mapping technique, this thesis aims to provide a better understanding of place attachment and its possible impacts on individuals' well-being for practitioners, policymakers, and designers.