John rawls' political philosophy and Turkey question
John rawls'ın siyasi felsefesi ve Türkiye sorunu
- Tez No: 808471
- Danışmanlar: PROF. DR. GORDON FINLAYSON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Sussex
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Türkiye, dini, etnik ve dilsel olmak üzere farklı kimliklerden oluşan bir mozaiktir. Bu duruma bağlı olarak Türkiye'nin kamusal siyasi gündeminde, özellikle de dini gruplar ile laik gruplar arasındaki muhalefet ve Kürt azınlık grubundaki muhalefet gibi çok kültürlülüğe bağlı ikilemler fazlaca gözlenmektedir. Dolayısıyla ele alınması gereken soru şudur: Siyasi liberalizm kavramı ne kadar uygulanabilir? Diğer bir ifadeyle siyasal liberalizm kavramı Türkiye gibi çağdaş liberal demokrasilerde siyasal istikrar sorununa uygulanabilir bir çözüm sunuyor mu? Siyasi liberalizm kavramının uygulanabilirliği bu tezin ana konusu olmasına rağmen, analizlerin çoğunluğu neredeyse tamamen Rawls'un siyasi liberalizm anlayışına odaklanmıştır. Onun ilkelerinin günümüz Türkiye'sinde ortaya çıkan siyasi meseleleri gerçekte nasıl aydınlatabileceği motivasyonundan hareket edilmiştir. Bu çalışmada Rawls'un siyasi liberalizminin korku liberalizmi ve modus vivendi liberalizmi gibi yaklaşımlar açısından değerlendirilmesi yapılarak, John Rawls'un siyasi liberalizminin günümüz Türk toplumundaki farklı kimlikler ve kültürel çeşitlilik sorununun köklerini kavrayabilecek en etkili yaklaşım olabileceği iddia edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey is a mosaic of different identities including religious, ethnic and linguistic. Therefore, many such multicultural dilemmas have indeed risen on the public political agenda of Turkey such as the opposition between anti-religious versus and more religion-friendly secularism, Kurdish minority group. The question that needs to be addressed, then, is: How feasible is the concept of political liberalism? Or, to be more specific, does the concept of political liberalism offer a feasible solution to the problem of political stability in contemporary liberal democracies such as Turkey? Though the viability of the concept of political liberalism has been the subject of a great deal of this dissertation, the preponderance of analyses has focused almost exclusively on Rawls' conception of political liberalism. It inspired to think about how his principles might actually enlighten political issues arising in modern-day Turkey. By assessing concepts such as Rawls' political liberalism, the 'liberalism of fear' and the 'modus vivendi liberalism' in this academic endeavour, it has been argued that the most relevant approach is the position of John Rawls which might be to address the roots of the problem of different identities and cultural diversity in the contemporary Turkish society.