Hipofiz cerrahisi geçiren hastalarda preoperatif ölçülen tiroid hormon düzeylerinin perioperatif komplikasyonlara etkisi
The effect of preoperative measurement of thyroid hormone levels on perioperative complications in patients under pituitary surgery
  1. Tez No: 808479
  2. Yazar: GİZEM KIRBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT YAŞAR ÖZKALKANLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Hipofiz bezi tümörleri teşhis edilen beyin tümörlerinin yaklaşık %10'unu oluşturur. Hipofiz tümörüne bağlı endokrin bozuklukları olan hastalar, anestezi uzmanı için benzersiz zorluklar ortaya çıkarabilir. Hipofiz bezinin anatomik yerleşimi ve hormonal dengedeki rolü göz önüne alındığında, hipofiz cerrahisi sonrası komplikasyon oranları sıktır. Komplikasyon oranları tümörün büyüklüğünden, tümörün patolojik alt tipinden, cerrahi tipinden, hastanın komorbiditelerinden, hastanın endokrin anormalliklerinden ve cerrah-anestezist ilişkili birçok faktörden etkilenmektedir. Bu çalışma, hastanemizde endoskopik endonazal transsfenoidal ve/veya kraniotomi ile hipofiz cerrahisi uygulanan hastaları anestezi yönünden retrospektif olarak inceleyerek, preoperatif TSH düzeylerinin, perioperatif dönemdeki komplikasyon oranlarına etkisini kıyaslamayı hedeflemiştir. 2017 Ocak ile 2022 Kasım tarihleri arasında beyin/sinir cerrahisi ve kulak burun boğaz cerrahisi hekimleri tarafından opere edilen, nöroanestezi uygulanan 137 hasta retrospektif olarak tarandı. Veri aracı olarak hastaların dosyalarında bulunan anestezi takip formlarına, post-operatif takip ünitesi formlarına ve yoğun bakım takip formlarına arşivden ulaşıldı. Hastaların labaratuvar değerlerine ve konsültasyon sonuçlarına dosyalardan ve bilgisayar sisteminden ulaşıldı. Hastalar TSH hormon düzeylerine göre düşük-normal-yüksek olmak üzere 3 ayrı grupta sınıflandı. Saptanan 3 grup arasındaki veriler demografik özellikleri, ASA skorları, eşlik eden hastalıkları, preoperatif ölçülen tiroid hormon düzeyleri, anestezi süreleri, cerrahi süreleri, Mallampati skoru, zor hava yolu olup olmadığı, kanama durumları, hastaların başvuru şikayetleri ve perioperatif komplikasyon ortaya çıkma oranlarına göre karşılaştırıldı. Çalışmaya 16 ve 76 yaş aralığında 135 hasta dahil edildi. Olguların yaş ortalaması 49,19±13,71 idi. 67 kadın hasta (%49,6) ve 68 erkek hasta(%50,4) saptandı. TSH düşük olan grupta (Grup 1) ve TSH normal olan grupta(Grup 2) hastaların çoğunluğu ASA2 risk sınıfında idi. TSH yüksek olan grupta hastaların yarısı ASA1 risk sınıfında iken, diğer yarısı ASA2 risk sınıfında idi. 135 hastanın 18'i (13,3) kraniyotomi ile opere edilmişti. Transsfenoidal olarak başlanan vakalarda, kraniyotomiye geçiş olmadı. Her 3 grup için bakıldığında transsfenoidal ameliyat oranları çoğunlukta idi.
Özet (Çeviri)
Pituitary gland tumors make up about 10% of diagnosed brain tumors. Patients with endocrine disorders due to a pituitary tumor can present unique challenges for the anesthesiologist. Considering the anatomical location of the pituitary gland and its role in hormonal balance, complication rates are common after pituitary surgery. Complication rates are affected by the size of the tumor, the pathological subtype of the tumor, the type of surgery, the patient's comorbidities, the patient's endocrine abnormalities, and many surgeon-anesthesiologist-related factors. This study is aimed to compare the effects of preoperative TSH levels on complication rates in the perioperative period by retrospectively examining patients who underwent endoscopic endonasal transsphenoidal and/or pituitary surgery with craniotomy in our hospital in terms of anesthesia. Between January 2017 and November 2022, 137 patients who were operated by neurosurgeons and otolaryngologists, underwent neuroanesthesia were retrospectively scanned. Anesthesia follow-up forms, post-operative unit follow-up forms and intensive care follow-up forms in the files of the patients were accessed from the archive. Laboratory values and consultation results of the patients were obtained from the files and computer system. The patients were classified into 3 different groups according to their TSH hormone levels as low-normal-high. The data between the 3 groups were compared according to their demographic characteristics, ASA scores, co-morbidities, preoperatively measured thyroid hormone levels, anesthesia durations, surgery durations, Mallampati score, whether there was a difficult airway, bleeding status, patients' complaints at admission, and perioperative complication rates. . 135 patients aged between 16 and 76 years were included in the study. The mean age of the cases was 49.19±13.71 years. There were 67 female patients (49.6%) and 68 male patients (50.4%). Most of the patients in the group with low TSH (Group 1) and the group with normal TSH (Group 2) were in the ASA2 risk class. While half of the patients in the group with high TSH were in the ASA1 risk class, the other half were in the ASA2 risk class. 18 (%13,3) of 135 patients were operated by craniotomy. Transsphenoidal surgery did not switch to open surgery. Transsphenoidal surgery rates were in the majority for all 3 groups.