Restoratif tedavi esnasında 3d video gözlük kullanımının anksiyeteye etkisinin çocuk hastane çizimleri skalası ile karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi
Comparative evaluation of the effects of 3d video glasses on anxiety and during restorative treatment with the children's hospital drawing scale
- Tez No: 808478
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA CEREN TUĞUTLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Restoratif Tedavi Esnasında 3D Video Gözlük Kullanımının Anksiyeteye Etkisinin Çocuk Hastane Çizimleri Skalası ile Karşılaştırmalı Olarak Değerlendirilmesi Amaç: Bu çalışmanın amacı çocuk hastalarda restoratif dental tedaviler esnasında sanal gerçeklik gözlüğü ile dikkat dağıtma tekniğinin çocuklarda dental anksiyete ve ağrı algısını azaltmadaki etkisinin anlat-göster-uygula davranış yönlendirme tekniği ile karşılaştırmalı olarak değerlendirmektir. 6-11 yaş arası 52 çocuk rastgele iki gruba ayrılmıştır (n=26). Restoratif diş tedavisi sırasında çalışma grubuna 3D sanal gerçeklik (VR) gözlüğü ile çizgi film izletilerek dikkat dağıtma yöntemi ile; kontrol grubuna ise“anlat-göster-uygula”yöntemi ile davranış yönlendirme yapılmıştır. Her iki gruptaki çocukların dental restoratif tedavisi sonrası anksiyete seviyeleri Çocuk Hastane Çizimleri Skalası (ÇHÇS) ve Çocuk Korku Değerlendirme Skalası Dental Alt Ölçeği (CFSS-DS) ile ölçülmüştür. Ayrıca dental işlem öncesi, sırası ve sonrasında nabız oksimetre ile nabız ölçümleri yapılmıştır. Ağrı algısı ise, lokal anestezi sonrası ve restoratif tedavi sonrası Wong-Baker Yüzler Ağrı Ölçeği ile değerlendirilmiştir. Çalışma ve kontrol grupları arasında; CFSS-DS puanları, ÇHÇS puanları ve nabız değerleri açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır (P>0,05). Ayrıca Wong-Baker puanları açısından da gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edilmemiştir (P>0,05). Mevcut çalışma sonucunda, çocuk hastalarda davranış yönlendirmesinde 3D sanal gerçeklik gözlükleri ile çizgi film izlemenin, restoratif dental tedaviler sırasında çocuklardaki anksiyete ve ağrı düzeylerini azaltmada anlat-göster-uygula tekniğine herhangi bir üstünlüğü tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
Comparative Evaluation of the Effects of 3D Video Glasses on Anxiety and During Restorative Treatment with the Children's Hospital Drawing Scale The aim of this study is to evaluate the effect of three-dimensional audio-visual distraction in reducing dental anxiety and the perception of pain in children in comparison tell-show-do technique. 52 children aged 6-11 years were randomly divided into two groups (n=26). During the restorative dental treatment, a distraction method was given to the study group by watching cartoons with 3D virtual reality (VR) glasses, and behavior guidance was given to the control group using the“tell-show-do”method. Anxiety levels of the children in both groups after dental restorative treatment were measured with the Children's Hospital Drawing Scale (CD:H) and the Child Fear Rating Scale Dental Subscale (CFSS-DS). Pulse measurements were made with a pulse oximeter before, during and after the dental procedure. In addition, pain perception was evaluated with the Wong-Baker Faces Pain Rating Scale after local anesthesia and after restorative treatment. There was no statistically significant difference between the study and control groups in terms of anxiety levels, CFSS-DS scores, CD:H scores and pulse rate (P0.05). Also, there was no statistically significant difference between the groups in terms of the Wong Baker scores (P0.05). Watching cartoons with 3D VR glasses did not show any superiority over the tell-show-do technique in reducing anxiety and pain levels in children during dental restorative procedures.