Ortopedik cerrahi uygulanan hastalarda kabızlığı önleme bakım paketinin cerrahi sonrası konstipasyon ciddiyetine etkisinin belirlenmesi
The determination of the effect of A constipation prevention care package on postoperative constipation severity in patients undergoing orthopedic surgery
  1. Tez No: 808480
  2. Yazar: KÜBRA KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYNUR KOYUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Kabızlık; ortopedik cerrahi geçiren hastalarda yaygın görülen bir problem olmasına rağmen literatürde kabızlığı önlemeye yönelik bir bakım paketine rastlanmadı. Bu çalışmada postoperatif erken dönemde ılık su içirme, abdominal masaj ve lifli beslenmeden oluşan üç girişimli kabızlığı önleme bakım paketinin kabızlığı önleme ve konstipasyon ciddiyetine etkisinin belirlenmesi amaçlandı. Araştırmaya başlamadan önce etik onay alındı (2022/051). Araştırma 15 Eylül 2022-30 Nisan 2023 tarihleri arasında Gaziantep'te bulunan bir hastanede yapıldı. Hastalar araştırma hakkında bilgilendirildikten sonra çalışma grubu (n=51) ve kontrol grubu (n=51) olarak rastgele iki gruba atandı. Çalışma grubundaki hastalara cerrahi sonrası dördüncü saatte 200 ml ılık su içirme, cerrahi sonrası birinci günden itibaren günde iki kez abdominal masaj, günlük 30 gram posa içeren lifli diyet uygulanmasından oluşan bakım paketi uygulandı. Kontrol grubundaki hastalara rutin klinik uygulamalar sürdürüldü. Araştırmanın verileri; 'Tanıtıcı bilgiler formu', 'Konstipasyon risk değerlendirme ölçeği', 'Görsel kıyaslama ölçeği', 'Bristol dışkı kıvamı skalası' kullanıldı. Hastalar cerrahiden bir gün önce (T0), cerrahiden bir gün sonra (T1), cerrahiden iki gün sonra (T2), cerrahiden üç gün sonra (T3), cerrahiden dört gün sonra(T4) ölçekler uygulanarak konstipasyon ciddiyeti ve dışkı kıvamı değerlendirildi. Veriler SPSS 20.0 (inc Kanada) programı kullanılarak analiz edildi. İstatistiksel anlamlılık için p0.05). T0 değerlendirmesinde çalışma ve kontrol grubundaki hastaların konstipasyon riskleri, konstipasyon ciddiyetleri ve dışkı kıvamları benzerdi (p>0.05). T1 değerlendirmesinde ise çalışma ve kontrol grubundaki hastaların konstipasyon ciddiyetleri benzerdi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Constipation is a common problem in patients undergoing orthopedic surgery; however, there is a lack of literature on a care package specifically designed to prevent constipation. This study aimed to determine the effectiveness of a three-pronged care package, including warm water intake, abdominal massage, and a high-fiber diet, in preventing constipation and reducing its severity during the early postoperative period. Ethical approval was obtained before commencing the research (2022/051). The study was conducted between September 15, 2022, and April 30, 2023, at a hospital in Gaziantep. After providing information about the research, patients were randomly assigned to two groups: the study group (n=51) and the control group (n=51). Patients in the study group received the care package, consisting of warm water intake of 200 ml at the fourth hour after surgery, abdominal massage twice daily starting from the first day after surgery, and a high-fiber diet containing 30 grams of fiber daily. Patients in the control group received routine clinical practices. Data for the study were collected using the“Demographic Information Form,”“Constipation Risk Assessment Scale,”“Visual Analog Scale,”and“Bristol Stool Form Scale.”Constipation severity and stool consistency were evaluated by applying these scales on patients at five time points: one day before surgery (T0), one day after surgery (T1), two days after surgery (T2), three days after surgery (T3), and four days after surgery (T4). Data were analyzed using SPSS 20.0 (IBM, Canada), and a p-value less than 0.05 was considered statistically significant. The study and control groups were similar in terms of demographic and clinical characteristics (p>0.05). At the T0 assessment, constipation risk, severity, and stool consistency were similar in both study and control groups (p>0.05). At the T1 assessment, constipation severity was similar between the study and control groups (p>0.05).