Sanal hasta ziyaretinin koroner arter baypas greft cerrahisi sonrası stres yanıta etkisinin incelenmesi
The examination of the effect of virtual patient visits on stress response in post-coronary artery bypass graft surgery
  1. Tez No: 808481
  2. Yazar: YASEMİN EREN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYNUR KOYUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Sanal hasta ziyaretinin stres yanıta etkisi bilinmemektedir. Bu çalışma ile sanal ziyaretin koroner arter baypas greft cerrahisi sonrası serum kortizol seviyesi ve durumluk kaygı puanına etkisinin belirlenmesi amaçlandı. Araştırma 1 Aralık 2022-1 Mart 2023 tarihleri arasında bir Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin Kalp Damar Cerrahisi YBÜ'de yapılan önce-sonra kontrollü klinik bir çalışmadır. Araştırmaya başlamadan önce etik onay alındı (Onay no: 2022/221). Koroner arter baypas greft cerrahisi sonrasında en az 12 saatini doldurmuş hastalar, 20-30 dakika aile üyeleri ile görüntülü görüşme programı (zoom) ile görüştürüldüler. Hastalar sanal ziyaretten bir saat önce (T0) ve sanal ziyaretten bir saat sonra (T1) değerlendirildiler. Serum kortizol; Enzim Linked İmminosolbent Assay (ELISA) yöntemi ile kaygı ve ağrı seviyesinin belirlenmesinde görsel kıyaslama ölçeği kullanıldı. İstatistiksel anlamlılık için p0.05). T0 ölçümünde durumluk kaygı seviyesi puan ortalaması 3.75±3.31 T1 ölçümünde durumluk kaygı puan ortalaması 2.30±2.66 olarak ölçüldü.
Özet (Çeviri)
The impact of virtual patient visits on stress response remains unknown. This study aimed to determine the effect of virtual visits on serum cortisol levels and state anxiety scores after coronary artery bypass graft (CABG) surgery. The research was conducted as a pre-post controlled clinical study in the Cardiovascular Surgery Intensive Care Unit of an Education and Research Hospital between December 1, 2022, and March 1, 2023. Ethical approval was obtained before commencing the research (Approval no: 2022/221).Patients who had completed at least 12 hours after CABG surgery were engaged in a 20-30 minute video call program (Zoom) with their family members. The patients were evaluated one hour before the virtual visit (T0) and one hour after the virtual visit (T1). Serum cortisol levels were assessed using the Enzyme-Linked Immunosorbent Assay (ELISA) method, and anxiety and pain levels were measured using a visual analog scale. A p-value of less than 0.05 was considered statistically significant. The average age of the patients was 62.80±9.13, with an average body mass index (BMI) of 27.62±4.47. Of the participants, 78.7% were male, 78.7% were married, and 75.4% had completed primary education. The T0 serum cortisol level was 36.50±15.69, and the T1 serum cortisol level was 34.93±15.37. The difference between these levels was not statistically significant (p>0.05).