Banded ve bonded rapid palatal ekspansiyon apareylerinin dentofasiyel sistemdeki etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of banded and bonded rapid palatal expansion appliances on dentofacial system
  1. Tez No: 80850
  2. Yazar: CANAN BAYKARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA CİĞER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
ÖZET Maksillanın transversal yön yetersizliklerinin düzeltiminde, yüzyılı aşkın süredir kullanılan en etkili tedavi yaklaşımı rapid palatal ekspansiyondur (RPE). Midpalatal suturda sağlanan açılma sonucunda maksillanın genişletildlği bu tedavi prosedüründe, en yaygın kullanılan apareyler Banded ve Bonded RPE apareyleridir. Bu apareyler, etkileri açısından bazı avantaj ve dezavantajlara sahiptir. Hyrax tipi Banded ve Bonded RPE apareylerinin dentofasiyal sistemde oluşturduğu etkilerin karşılaştırmalı olarak incelenmesiyle, apareyler arasındaki farkların belirlenmesi, araştırmamızın amacını oluşturmaktadır. Bu amaçla; çalışma grubuna dahil edilen tek veya çift taraflı posterior çapraz kapanışın gözlendiği, vertikal boyutu artmış daimi dentisyondaki 24 hastadan 12'sine banded RPE, 12'sine bonded RPE apareyi uygulanmış, tedavi başlangıcı, ekspansiyon sonrası ve retansiyon sonrası dönemlere ait çalışma modelleri ve lateral, postero-anterior, baziller sefalogramlar değerlendirilmiştir. Banded RPE grubunda ortalama 40 günde, bonded RPE grubunda ise 35 günde gerekli ekspansiyon sağlanmıştır. Ekspansiyon sonrasında sabit retansiyon apareyi ile 3 ay'lık retansiyon periodu uygulanmıştır. Her iki tip RPE apareyi ile etkili iskeletsel ve dental ekspansiyon elde edilmiş, retansiyon sonrasında bu değişikliklerin korunduğu tespit edilmiştir. Bonded RPE grubunda, banded RPE grubuna kıyasla, ekspansiyondan sonra maksillanın daha az öne ve aşağı hareket ettiği bulunmuştur. Bu bulgu, bonded RPE apareyinin ekspansiyon sağlarken aynı zamanda bir fonksiyonel aparey gibi etki göstermesine ve ekspasiyona karşı gelişen cevap açısından gruplar arasında bireysel farklılıklar olmasına bağlı açıklanabilir. Bonded RPE grubunda daha az olmak üzere, iki grupta da vertikal boyutun ekspansiyon sonrasında arttığı saptanmış, artan vertikal boyutun retansiyon sırasında azalma eğilimi gösterdiği tespit edilmiştir. Değerlendirme neticesinde; maksillanın öne hareketinin istenmediği, vertikal boyutu artmış olgularda Bonded RPE apareyinin tercih edilebileceği sonucu ortaya çıkarılmıştır. Anahtar Kelimeler : Rapid Palatal Ekspansiyon, RPE, Banded RPE, Bonded RPE.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Rapid palatal expansion (RPE) has been used more than a century for treatment of transversal maxillary deficiency. In this treatment procedure, maxilla is expanded with the separation of midpalatal suture with banded and bonded RPE appliances which are most widely used for this purpose. These appliances have some advantages and disadvantages according to their treatment effects. In our study, their treatment effects on dentofacial system were analysed and compared. 24 patients in permanent dentition with unilateral or bilateral posterior cross-bite and vertical growth pattern were included in the present study. 12 of the patients received banded RPE and 12 patients received bonded RPE appliances. In the beginning of treatment, after the expansion and at the end of the retention period; dental casts, lateral, postero-anterior, basiller cephalograms were taken and analysed. The required expansion was achieved in an avarage period of 40 days in the banded group and 35 days in the bonded group. The expansion was followed by 3 months retention period with fixed appliances. It was found that; in both groups efficient skeletal and dental expansion was achieved and kept stable after the retention period. In the bonded RPE group, maxillary anterior and downward displacement was less, when compared with the banded RPE group. The additional functional effects of the bonded RPE appliance and the individual variations in response to expansion between the groups could be responsible for this finding. Although in both groups, the vertical dimension parameters were found increased, this increase was lesser in the bonded group. During retention period there was reduction tendency in these parameters. Finally we can conclude that, for the vertical grower patients in whom maxillary anterior displacement is not desired, bonded RPE appliance can be a better treatment choice. Key Words : Rapid Palatal Expansion, RPE, Banded RPE, Bonded RPE.