Clivus'un kemik iliğinde yaşa bağlı değşikliklerin manyetik rezonans görüntüleme ile incelenmesi
Evaluation of the changes in the clivus bone marrow in relation to age with MRI
- Tez No: 80849
- Danışmanlar: PROF. DR. MESERRET CUMHUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Bu çalışmada, clivus kemik iliğinin yaşlanmaya bağlı olarak yağlı kemik iliğine dönüşümü normal bireylerde, MRG (Manyetik Rezonans Görüntüleme) yöntemiyle incelenmiştir. Çalışmada, beyin MRG'lerinde herhangi bir patolojiye rastlanmamış 100 erkek, 101 kadm birey kullanılmıştır. Bu bireylerin clivus/pons, clivus/BOS yoğunluk (intensite) değerleri ve clivus kemik iliğinin yaşa göre görüntü paternleri, onarlık yaş grupları halinde, 0.5Tesla manyetik alan gücündeki MRG sisteminde (Philips Gyroscan T5, Hollanda) prospektif olarak değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda her iki cinste ve tüm bireylerde clivus/pons ve clivus/BOS intensite oranlarının yaş ile birlikte arttığı gözlenmiştir. Bu çalışmada clivus kemik iliği hem kalitatif hem de kantitatif açıdan değerlendirilerek erkek ve kadınlarda yaş gruplarına göre clivus/pons ve clivus/BOS intensite oranlan için beklenen normal aralıklar belirtilmiştir. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, conversion of clivus bone marrow to fatty bone marrow in relation to age in normal subjects is evaluated by MRI (Magnetic Resonance Imaging). 100 male and 101 female subjects with no observed pathology in the cranial MRI's were selected. Clivus/pons, clivus/CSF(cerebrospinal fluid) intensity ratios and clivus bone marrow image patterns according to age were evaluated prospectively by 0.5T power MRI system (Philips Gyroscan T5, Holland) in ages grouped by decades. In both sexes and all subjects, clivus/pons and clivus/CSF intensity ratios were found to be increased by age. In this study, clivus bone marrow is evaluated both qualitatively and quantitavely. Expected normal ranges for clivus/pons and clivus/CSF intensity ratios according to ages in males and females are also stated.