Sıçanlarda postoperatif epinöral yapışıklığın önlenmesinde etanercept'in etkilerinin araştırılması
- Tez No: 808530
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT KONURALP İLBAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Giriş ve amaç: Periferik sinir cerrahisinde post operative sık yaşanan komplikasyonlardan bir tanesi perinöral adezyon ve skar oluşumudur. Bu komplikasyon cerrahinin başarısını etkileyerek uzun dönemde hastada ciddi nöropatik ağrı, motor ve duyu defisitlerine neden olabilmektedir. Bu çalışmada amaç perinöral adezyonun ve inflamasyonun azaltılmasında topika ve sistemik Etanercept'in etkilerinin makroskobik,histopatolojik,immunohistokimyasal ve elektron mikroskobik yönlerinden incelenmesidir. Gereç ve yöntem: Bu çalışma yirmi adet Wistar albino sıçanları ile iki deney ve bir kontrol grubu oluşturularak yapıldı. Her gruptaki sıçanların siyatik sinirleri iki taraflı olarak ortaya konuldu. Böylece her grup için on adet siyatik sinir elde edilmiş oldu. Siyatik sinirlere çevre kas dokularıyla birlikte tekrarlayan fırça hareketiyle abrazyon yaralanması oluşturuldu. Kontrol grubunda salin, bir deney grubunda sıçanlara sistemik etanercept verildi. Diğer deney grubunda iste topikal etanercept 5 dakika boyunca uygulandı. Cerrahi işlemlerden dört hafta sonra sıçanlara Hot plate testi yapıldı. Sonrasında sakrifiye edilen sıçanlarda makroskopik ve mikroskopik değerlendirimeler yapıldı. Bulgular: Her dört grupta da cilt ve fasya kavitesinin kapanmasında anlamlı farklılık yoktu. Her dört grupta da nörolojik defisit ya da yan etki saptanmadı. Makroskopik ve mikroskopik değerlendirmelerde, perinöral skar dokusunun sistemik etanercept gruplarında, topikal gruba göre anlamlı derecede az olduğu görüldü. Ayrıca yapılan makroskobik,mikroskobik ve diğer parametrelerde de sistemik ilaç uygulanan grupta oluşan yapışıklılığın diğer gruplara kıyasla çok daha az olduğu tespit edildi. Sonuç: Periferik sinir cerrahisi sonrası oluşan perinöral yapışıklıkları azaltmak amacıyla yapılan çalışmamız, Etanercept'in perinöral skar oluşumunu ciddi bir şekilde azalttığını ayrıyetten sistemik Etanercept uygulamasının topikal uygulamaya göre daha etkili olduğunu göstermiştir. Etanercept'in uygulama kolaylığı ve kolay edilebilirliği sayesinde klinik uygulamalarda kullanılabilirliği yüksektir. Ancak, bu maddenin klinik kullanımı için, farklı dozlarla yapılacak ve doz-etki ilişkisini gösterecek yeni çalışmalar gereklidir.
Özet (Çeviri)
Introduction and purpose: Perineural adhesion and scar formation is one of the common post operative complications in peripheral nerve surgery. This complication affects the success of the surgery and may cause severe neuropathic pain, motor and sensory deficits in the long term. The aim of this study was to investigate the effects of topical and systemic Etanercept on the reduction of perineural adhesion and inflammation from macroscopic, histopathologic, immunohistochemical and electron microscopic aspects. Materials and methods: This study was performed with twenty Wistar albino rats in two experimental and one control groups. The sciatic nerves of the rats in each group were exposed bilaterally. Thus, ten sciatic nerves were obtained for each group. The sciatic nerves were abrasion injured with repetitive brush movements together with the surrounding muscle tissues. Saline was administered in the control group and systemic etanercept was given to rats in one experimental group. In the other experimental group, topical etanercept was applied for 5 min. Hot plate test was performed four weeks after the surgical procedures. Afterwards, macroscopic and microscopic evaluations were performed in the sacrificed rats. Results: There was no significant difference in closure of the skin and fascia cavity in all four groups. No neurologic deficit or side effects were detected in all four groups. Macroscopic and microscopic evaluations showed that perineural scar tissue was significantly less in the systemic etanercept group compared to the topical group. In addition, macroscopic, microscopic and other parameters showed that adhesions were significantly less in the systemic etanercept group compared to the other groups. Conclusion: Our study, which was conducted to reduce perineural adhesions after peripheral nerve surgery, showed that Etanercept significantly reduced perineural scar formation and systemic Etanercept application was more effective than topical application. Etanercept's ease of administration and availability make it highly suitable for clinical applications. However, further studies with different doses and dose-effect relationships are required for the clinical use of this agent.