Lisânuddîn İbnu'l-Hatîb'in hayatı ve şiirleri
The life of Lisan al-Din Ibn al-Khatib and his poetry
- Tez No: 808529
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MESUT ERGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 395
Özet
Lisânuddîn İbnu'l-Hatîb, elçilik, katiplik, vezirlik gibi başarılı resmi hizmetleri, tarihçiliği, hekimliği, şairliği ve edebi kişiliğiyle Endülüs'ün seçkin şahsiyetlerindendir. Onun Endülüs ve Mağrib tarihi hakkındaki eserleri, devletler arası resmi yazışmaları, tıp ilmindeki mahareti ve edebi birikimi takdire şayandır. O, yaşamı ve yazdığı eserleriyle İslam ve Batı ilim dünyasında hâlâ ilim ehlinin dikkatlerini cezbetmektedir. Bu çalışmada İbnu'l-Hatîb'in hayatı, eserleri, edebi kişiliği ve özellikle şiirinin muhteva ve şekil yapısı üzerinde durulmaktadır. Çalışma, giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, İbnu'l-Hatîb'in yaşadığı dönemdeki Endülüs'ün siyasi, sosyal ve kültürel durumuna değinilmektedir. Birinci bölümde, İbnu'l-Hatîb'in kimliği, ailesi, eğitimi, hocaları, öğrencileri, hayatının Endülüs ve Mağrib evreleri, ölümü, eserleri ve edebi kişiliği ele alınmaktadır. İkinci bölümde, onun şiirleri muhteva bakımından incelenerek şiirlerinin temaları edebiyat kaynaklarında izlenen metotlar çerçevesinde değerlendirilmektedir. Üçüncü bölümde ise şairin şiirleri şekil ve üslup bakımından incelenerek şiirlerinin nazım türleri, vezin ve kafiye yapısı, anlatım yöntemleri, kelime ve cümle tercihleri ve şiirindeki edebi sanatlar üzerinde durulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Lisan al-Din Ibn al-Khatib is one of the distinguished personalities of Andalusia with his successful official services such as clerkship, viziership and embassy, historiography, medicine, poetry and literary personality. His works on the history of Andalusia and the Maghreb, his official correspondence between states, his skill in medicine and his literary accumulation are admirable. With his life and works, he still attracts the attention of scholars in the Islamic and Western world of science. In this study, Ibn al-Khatib's life, works, literary personality and especially the content and form of his poetry are emphasized. The study, consists of an introduction and three parts. In the introduction, political, social and cultural situation of Andalusia in the period when Ibn al-Khatib lived is mentioned. In the first part, Ibn al-Khatib's identity, family, education, professors, students, Andalusian and Maghrib phases of his life, death, works and literary personality are discussed. In the second part, his poems are examined in terms of content and the themes of his poems are evaluated within the framework of the methods followed in literary sources. In the third part, the poems of the poet are examined in terms of form and style, and the verse types, meter and rhyme structure of his poems, expression methods, word and sentence preferences and literary arts in his poetry are emphasized.