Özel hastanede çalışan sorumlu hemşire, klinik eğitim hemşiresi ve ekip liderlerinin hemşirelik bilişimi yetkinlikleri
Nursing informatics competencies of nurse in charge, clinical training nurse and TEAM leaders working in private hospitals
  1. Tez No: 808556
  2. Yazar: EZGİ ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMER GÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Bu çalışma sorumlu hemşirelerin, klinik eğitim hemşirelerin ve ekip liderlerinin hemşirelik bilişimi yetkinliklerini değerlendirmek amacıyla planlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma tanımlayıcı tipte olup, evrenini özel bir sağlık grubunun dört hastanesinde görev alan 74 Sorumlu Hemşire, 39 Klinik Eğitim Hemşiresi ve 137 Ekip Lideri oluşturmaktadır. Örneklem seçimine gidilmeyip evrenin tamamına ulaşılması hedeflendi. Veriler,“Kişisel Bilgi Formu”ve“TIGER Temelli Hemşirelik Bilişim Yetkinliklerini Değerlendirme Aracı”kullanılarak toplandı. Verilerin değerlendirilmesinden tanımlayıcı istatistik yöntemleri, ANOVA, korelasyon analizi ve lojistik regresyon analizi kullanıldı. Bulgular: Katılımcıların hemşirelik bilişimi yetkinlikleri toplam puan ortalaması 2,30±0,68 (min-maks= 1- 4) olup, temel bilgisayar becerileri puan ortalaması 2,62±0,67, klinik bilgi yönetimi puan ortalaması 2,36±0,75, bilgi okuryazarlığı puan ortalaması 1,91±0,72 dir. Çalışmaya katılan hemşirelerin yaş ortalaması 31,74±4,59 olup çoğunluğu kadın (%84,4), evli (%72) ve lisans mezunudur (%88,8). Katılımcılar ortalama 5,90±4,67 yıldır hemşire olarak çalışmakta olup %54,8'i ekip lideri hemşire, %15,6'sı klinik eğitim hemşiresi ve %29,6'sı sorumlu hemşiredir. Katılımcıların %42,4'ü bilgisayar ve/veya bilişim hakkında eğitim almış ve büyük bir çoğunluğu (%96,8) 5-10 yıldır aktif bilgisayar kullanmakta olup yarıdan fazlası (%52,8) bilgisayar kullanma becerisinin orta düzeyde olduğunu belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was planned to evaluate the nursing informatics competencies of nurses in charge, clinical training nurses and team leaders. Materials and Methods: The study is descriptive and its universe consists of 74 Responsible Nurses, 39 Clinical Training Nurses and 137 Team Leaders working in four hospitals of a private health group. It was aimed to reach the whole population, not choosing a sample. In the research, data were collected with the“Personal Information Form”and“TIGER-based Assessment of Nursing Informatics Competencies (TANIC)”. Descriptive statistical methods, ANOVA, correlation analysis and logistic regression analysis were used to evaluate the data. Results: The total mean score of the participants' nursing informatics competencies was 2.30±0.68 (min-max= 1- 4), the average score of basic computer skills was 2.62±0.67, clinical information management mean score was 2.36±0.75 and mean information literacy score was 1.91±0.72. The mean age of the nurses participating in the study was 31.74±4.59 years, and most of them were female (84.4%), married (72%) and had a bachelor's degree (88.8%). Participants have been working as nurses for an average of 5.90±4.67 years and 54.8% are team leader nurses, 15.6% are clinical training nurses and 29.6% are nurses in charge. 42.4% of the participants received training on computers and/or informatics, and the majority (96.8%) have been using computers actively for 5-10 years, and more than half (52.8%) stated that their computer skills are at a moderate level.