Hemşirelerin, hemşirelik sürecine ilişkin bilgi ve görüşlerinin incelenmesi
- Tez No: 99188
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NİLGÜN DERELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Bu araştırma, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde çalışan hemşirelerin, hemşirelik sürecine ilişkin bilgi ve görüşlerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma tanımlayıcı olarak planlanmıştır. Araştırmanın evrenini Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi kliniklerinde görevli hemşireler, sorumlu hemşireler ve klinik başhemşireleri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini rastgele tabakalama yöntemi ile evrenden ahnan 200 hemşire oluşturmuştur. Araştırma verileri 10 Şubat- 10 Mart 2000 tarihleri arasında anket formu kullanılarak araştırmacı tarafından toplanmıştır. Anket formu, hemşirelere ait sosyo - demografik özellikler, hemşirelik sürecine ilişkin bilgi sorulan ve görüşlerini içeren sorulardan oluşmaktadır. Verilerin değerlendirilmesinde, sayı ve yüzdelik dağılımlar, X2 önemlilik testleri kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin değerlendirilmesi sonucunda, araştırmaya katılan hemşirelerin hemşirelik sürecine ilişkin bilgilerinin yeterli olduğu saptanmıştır. Hemşirelerin çoğunluğu, hemşirelik sürecini uygulamak istemediklerini belirtmişler; bakımından sorumlu oldukları hasta sayısının çok olduğunu, hemşirelik süreci uygulamasının çok zaman alacağım, çalıştıkları kliniklerin hemşirelik süreci uygulamasına sıcak bakmadığım, hasta bakımına katkısı olduğuna inanmadıklarım, nasıl uygulanacağım bilmediklerini neden olarak ifade etmişlerdir. Hemşirelik sürecinin kliniklerde uygulanabilirliğinin sağlanması için; kliniğe özel, kolay uygulanabilir hemşirelik süreci formlarının geliştirilmesi, hemşirelerin görev ve yetkilerinin tam olarak belirlenerek meslek dışı işleri yapmasının engellenmesi, yönetici konumundaki hemşirelere hemşirelik sürecinin gerekliliği hakkında bilgi verilmesi, hastanın bakım gereksinimlerine göre hemşire sayışırım belirlenmesi, öğrencilik yıllarında uygulanan hemşirelik sürecinin kapsamının daraltılması, okullar arası işbirliği yapılarak bu konudaki farklılıkların ortadan kaldırılması, hemşirelere hemşirelik süreci konusunda hizmet içi eğitim verilmesi önerilmiştir. 69
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this research, it has been aimed to determine the attitude and knowledge of the nurses towards nursing process and it has been worked at the University of Ege Medical Faculty Hospital. The research was planned as a definitive study and its universe was covered the nurses, chief nurses and manager nurses in the climes of University of Ege Medical Faculty Hospital. Two hundred (200) nurses were selected by using random sampling method from the universe of the research. The research data was collected by the researcher using a questionnaire form from 10* of February to 10th of March 2000. The inquiry used for the study comprises the questions on nurses' socio- demographic features, attitudes and knowledge on nursing process. In the processing of the data gathered, number and percentage distribution and the test of goodness-of- sit to a X2 distribution tests were used. As a result of the study, it has been evaluated that the nurses7 knowledge on the nursing process was adequate. On the other hand, it has been found out that most of the nurses were unwilling to implement the nursing process. The reasons forwarded for this unwillingness were appeared as excessive number of the patients per nurse, long time required for nursing process and negative attitudes of the clinics towards nursing process. It has been also noticed that the nurses did not believe in the nursing process has any positive effect on patient care and did not know how to apply it. As a conclusion, for the application of the nursing process in climes, some precautions were offered such as developing nursing process forms unique to each clinic instead of standard ones, determination of the clear job terms of reference for the nurses in order to prevent them to spend extra time and labour at the different jobs, introduction the necessity of the nursing process to the manager nurses, assigning adequate number of nurses depending client's health care needs, to reduce the concept of the nursing process applied in undergraduate classes, establishing a co-operation between the schools to compansate the differences between applications and conducting a training program for the nurses concerning nursing process. 70