What is in a school bag: Social identity, school bags and social media communication
Okul çantamda ne var: Sosyal kimlik, okul çantaları ve sosyal medya iletişimi
  1. Tez No: 808585
  2. Yazar: ŞERİFE ZEYNEP ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DAMLA TÖNÜK KRUITHOF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu araştırma, lise çağında olan internet aşinası neslin okul çantalarını modifiye ederek ve sosyal medya platformlarında çantaları çerçevesinde içerik paylaşarak benliklerini inşa etme ve günlük yaşam rutinlerini oluşturma biçimlerini araştırmaktadır. Günlük hayatta kullanılan objelerden biri olan okul çantasının hem işlevsel hem de kişisel anlamları olabilir, kendini ifade etme fırsatı sunabilir. Ayrıca okul hayatı, ders dışı etkinlikler ve ilişkilerin sürdürülebilirliği gibi konseptler içinde ilgili çevrimiçi platformlarda da yer alabilir. Araştırmanın kapsamını daraltmak için, öğrencilerin günlük yaşamları gözlemlenmiş, forumlarda ve sosyal medya platformlarında çevrimiçi etkinlikleri analiz edilerek bir ön araştırma yapılmıştır. Edinilen içgörülere dayanarak, sosyal medya platformlarını iyi bilen ve modifiye edilmiş okul çantalarının fotoğraflı kanıtını sunan 23 lise öğrencisi ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla veriler toplanmıştır. Araştırmanın bulguları, lise öğrencilerinin okul çantaları ile sahip oldukları çok yönlü ilişkiyi göstermektedir. Okul çantalarının işlevsel anlamda kullanımı, öğrencilerin çantaları günlük yaşamlarını düzenlemek ve yönetmek için bir araç olarak nasıl kullandıklarını göstermektedir. Aynı zamanda öğrencilerin çantalarında yaptıkları değişiklikler, kendini ifade etme yolu oluşturmalarına izin veren benlik temelinde bağlantılar kurmasına katkıda bulunmaktadır Bu çalışmayı sonuçlandırmak için, gündelik eşyaların kullanımının özelliklerini vurgulamanın yanı sıra, maddesel nesnelerin maddesel olmayan dijital içerikle iletişim halinde yeniden üretildiğini gösteren boyutları vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This research explores the ways in which internet-native high school students construct aspects of themselves and composes their daily life by modifying their school bags. A school bag used for everyday life can be practical and personal, providing opportunities for self-expression. It also plays a role in online practices related to school life and extracurricular activities. To narrow down the scope of the research, an initial investigation was conducted by observing students' daily lives and analyzing their online activities on forums and social media platforms. Based on the insights gained, data was collected through semi-structured interviews with 23 high school students who were well-versed in social media platforms and had provided photographic evidence of their modified school bags. The research findings illustrate the multifaceted relationship that high school students have with their school bags. The practical use of school bags shows how students employ them as tools for organizing and managing their daily lives, while the modifications that students make to their bags establish connections to aspects of self that allow them to construct a self-support system, a way of relating and communicating with others, a way of materializing their life goals or values. In conclusion, this study sheds light on the use of everyday life objects while also revealing how the means of material objects are reproduced through interactions with social media.