Papiller tiroid karsinomlarında psammom cismi varlığı ile prognostik faktörlerin ilişkisi
  1. Tez No: 808632
  2. Yazar: SÜMEYYE KARA ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SULTAN ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Giriş ve Amaç: Psammom cismi (PC), papiller tiroid karsinomlarında (PTK) sıklıkla gözlenen distrofik kalsifikasyon türüdür. Yıllar içinde yapısal özellikleri, yerleşim yeri ve tanısal gücü araştırılırken prognoza etkisi de merak konusu olmuştur. Sıklıkla klasik alt tip PTK ile bağdaştırılmasından ve mikrokarsinomların indolent davranış gösterdiği kabul edildiğinden yapılan çalışmalar çeşitli kısıtlılıklar göstermektedir. Çalışmamızda alt tip ve boyut farketmeksizin PTK vakalarında PC'nin varlığının ve yerleşim yerinin prognostik faktörlerle ilişkisini inceledik. Gereç ve Yöntem: 2019-2021 tarihleri arasında, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Tıbbi Patoloji Laboratuvarı'nda PTK tanısıyla raporlanan 300 vaka retrospektif olarak incelenmiş ve ışık mikroskobunda tekrar değerlendirilerek PC varlığı ve yerleşim yerleri kaydedilmiştir. Patoloji raporunda belirtilen alt tip, boyut, yerleşim yeri, bilateralite, multifokalite, kapsül varlığı ve invazyon durumu, parankim invazyonu, mitoz, nekroz, kalsifikasyon, lenfatik invazyon (Lİ), vasküler invazyon (Vİ) ve perinöral invazyon (PNİ), lenf nodu (LN) durumu ve varsa metastatik lenf nodu durumu, eşlik eden stroma özellikleri, ekstratiroidal yayılım (ETY) ve cerrahi sınır (CS) durumu ile ilişkisi istatistiksel olarak incelenmiştir. Bulgular: Vakaların %19,3'ü erkek, %80,7'si kadındır. Hastaların %71,3'ü genç, %28,7'si ileri yaştadır. Median yaş 47'dir. Vakaların %69,3'ü T1 evresindedir. Median tümör boyutu 14 mm'dir. Vakaların %18,3'ünde lenf nodu (LN) metastazı vardır. 3 vakada uzak organ metastazı mevcuttur. Vaka serisinde en sık folliküler varyant, ikinci sıklıkta klasik alt tip izlenmektedir. Vakaların %34,7'sinde PC mevcuttur. Bir vakada PC, tümörden bağımsız olarak benign folliküler adenom ile ilişkilidir. PC varlığı ile genç yaş, bilateralite, kapsül olmaması, yaygın kapsül invazyonu, parankim invazyonu, Vİ, Lİ, PNİ, ETY, metastatik LN sayısı ve CS pozitifliği anlamlı ilişki göstermektedir. PC ile LN metastazı diğer faktörlerden bağımsız kuvvetli ilişki göstermektedir. Klasik alt tip PTK'larda, PC ile bilateralite, multifokalite, kapsül olmaması, parankim invazyonu, Lİ ve LN metastazı anlamlı ilişki göstermektedir. Agresif özellikler gösteren klasik alt tip ve uzun hücreli alt tip vakalarda bu ilişki daha zayıftır. PC yerleşim yeri ve yaygınlığı ile Vİ, ETY, bilateralite, Lİ, LN metastazı, metastatik LN sayısı ve makrometastaz varlığı ile anlamlı ilişki göstermektedir. Tartışma ve Sonuç: Psammom cisminin varlığı ve yaygınlığı, PTK'de agresif özelliklerle ilişkili olup agresif morfoloji varlığında anlamı azalmaktadır. Ayrıca PC varlığı, LN metastazı için güçlü bir belirleyicidir. Tümöre uzak yerleşimli PC'ler nadiren benign lezyonla ilişkili olup yüksek olasılıkla maligniteyi telkin etmektedir. Özellikle agresif morfoloji taşımayan PTK'larda PC varlığı ve yerleşim yerinin bildirilmesi, prognostik açıdan faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Psammom body (PB) is a type of dystrophic calcification frequently observed in papillary thyroid carcinomas (PTC). While its structural features, localization and diagnostic power have been investigated over the years, its effect on prognosis has also been a matter of curiosity. Since it is often associated with the classical subtype of PTC and microcarcinomas are considered to have indolent behavior, studies have shown various limitations. In our study, we examined the relationship between the presence and localization of PB and prognostic factors in PTC cases regardless of subtype and size. Materials and Methods: Between 2019 and 2021, 300 cases reported with the diagnosis of PTC in Ondokuz Mayıs University Faculty of Medicine, Medical Pathology Laboratory were retrospectively analyzed and re-evaluated under light microscopy and the presence and localization of PB were recorded. The subtype, size, localization, bilaterality, multifocality, presence and invasion of capsule, parenchymal invasion, mitosis, necrosis, calcification, lymphatic invasion (LI), vascular invasion (VI) and perineural invasion (PNI), lymph node status and metastatic lymph node (LN) details if any, accompanying stroma features, extra-thyroidal extension (ETE) and surgical margin (SM) status were statistically analyzed. Results: 19.3% of the cases were male and 80.7% were female. 71.3% of the patients were young and 28.7% were elderly. Median age was 47 years. 69.3% of the cases were in T1 stage. Median tumor size was 14 mm. Lymph node (LN) metastasis was present in 18.3% of cases. 3 cases had distant organ metastasis. In the case series, follicular variant is the most common subtype and classical subtype is the second most common. PB was present in 34.7% of cases. In one case, PB was associated with benign follicular adenoma independent of the tumor. Younger age, bilaterality, absence of capsule, extensive capsule invasion, parenchymal invasion, VI, LI, PNI, ETE, number of metastatic LNs and CS positivity are significantly associated with the presence of PB. PB and LN metastasis show a strong association independent of other factors. In classical subtype PTCs, PB is significantly associated with bilaterality, multifocality, absence of capsule, parenchymal invasion, LI and LN metastasis. This association is weaker in classical subtype and tall cell subtype cases with aggressive features. PB localization and extent are significantly associated with VI, ETE, bilaterality, LI, LN metastasis, number of metastatic LNs and presence of macrometastasis. Discussion and Conclusion: The presence and extent of Psammom body is associated with aggressive features in PTC and its significance decreases in the presence of aggressive morphology. In addition, the presence of PB is a strong predictor for LN metastasis. PBs distant to the tumor are rarely associated with a benign lesion and are highly suggestive of malignancy. Reporting the presence and localization of PBs, especially in PTCs without aggressive morphology, will be prognostically useful.