Flört şiddeti ve affetme eğiliminin psikolojik esneklik ile açıklanmasında ilişkide otantikliğin aracı rolü
The mediating role of authenticity in explaining dati̇ng vi̇olence and life tendency to forgiveness with psychological flexibility
  1. Tez No: 808631
  2. Yazar: BERFE NUR KALAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNEM EVİN AKBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırmanın amacı, 17-57 yaş aralığındaki bireylerde flört şiddeti ve affetme eğiliminin psikolojik esneklik ile açıklanmasında ilişkide otantikliğin aracılık rolünün incelenmesidir. Araştırmanın çalışma grubu, seçkisiz olmayan örnekleme yöntemlerinden kolay ulaşılabilir örnekleme yönteminin bir çeşidi olan uygun örnekleme yöntemi ile seçilmiştir. Araştırmanın amacına uygun olarak 381 (230 kadın, 150 erkek) kişiye ulaşılmıştır. Araştırmanın verilerini toplamak için“Kişisel Bilgi Formu”,“Flört Şiddeti Tutum Ölçeği”, Heartland Affetme Ölçeği“, ”İlişkide Otantiklik Ölçeği“ ve ”Psikolojik Esneklik Ölçeği" kullanılmıştır. Veri analizinde, Pearson korelasyon, betimsel istatistikler ve araştırılan modelin anlamlılığının test edilmesi için Sıradan En Küçük Kareler Regresyona dayalı yaklaşım kullanılmıştır. Son olarak, Bootstrap yöntemi ise aracılık analizleri için kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre 17-57 yaş aralığındaki bireylerde flört şiddeti ile psikolojik esneklik arasındaki ilişkide, ilişkide otantikliğin tam aracılık rolü istatiksel açıdan anlamlı bulunmuştur. Affetme ile psikolojik esneklik arasındaki ilişkide, ilişkide otantikliğin ise bir aracılık üstlenmediği sonucuna ulaşılmıştır. Buna rağmen affetme ve psikolojik esneklik arasındaki ilişkinin istatiksel olarak anlamlı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Son olarak, elde edilen bulgular, araştırma dahilinde tartılışmış, değerlendirilmiştir. Ayrıca, gelecek araştırmalara ve uygulayıcılara yönelik önerilerde de bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the mediating role of authenticity in the relationship in explaining dating violence and forgiveness tendency with psychological flexibility in individuals aged 17-57 years. The study group of research was selected with a convenient sampling method, which is a type of easily accessible sampling method, which is one of the non-random sampling methods. In accordance with the purpose of the research, 381 (230 female, 150 male) people were reached.“Personal Information Form”,“Dating Violence Attitude Scale”,“Heartland Forgiveness Scale”,“Relationship Authenticity Scale”and“Psychological Resilience Scale”were used to collect the data for the study. In data analysis, Pearson correlation, descriptive statistics, and the Ordinary Least Squares Regression-based approach were used to test the significance of the investigated model. Finally, the Bootstrap method was used for mediation analysis. According to the findings obtained from the study, the full mediating role of authenticity in the relationship between dating violence and psychological flexibility in individuals aged 17-57 was statistically significant. It has been concluded that authenticity does not act as a mediator in the relationship between forgiveness and psychological flexibility. However, it was concluded that the relationship between forgiveness and psychological flexibility was statistically significant. Finally, the findings were discussed and evaluated within the scope of the research. In addition, suggestions for future research and practitioners were also made.