Farklı sinterleme protokollerinin çok katmanlı monolitik zirkonya restorasyonların ışık geçirgenliğine ve bükülme dayanımına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of different sintering protocols on LİGHT transmittance and flexural strength of multilayer monolithic zirconia restoration
  1. Tez No: 808633
  2. Yazar: DİLARA DOĞAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DUYGU SARAÇ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasının amacı farklı sinterleme protokolü uygulanmasının, yapısında farklı mollerde yitrium ile stabilize edilmiş zirkonya tiplerini bir arada bulunduran çok katmanlı monolitik zirkonya restorasyonların ışık geçirgenliğine ve bükülme dayanımına etkisinin incelenmesidir. Materyal ve Metod: Çalışmamızda kullanılan örnekler presinterize A2 renkli çok katmanlı monolitik zirkonya bloktan (IPS e.max ZirCAD Prime, Ivoclar Vivadent, Schaan, Lihtenştayn) CAD/CAM teknolojisi kullanılarak üretilmiştir. Örnekler üç gruba ayrılarak (n=15) üretici talimatlarına uygun olacak şekilde standart, hızlı ve yüksek hızlı olmak üzere üç farklı protokolde sinterlenmiştir (Programat S2, Ivoclar Vivadent, Schaan, Lihtenştayn). Yüzey bitim işlemi olarak glaze uygulanan örneklerin ilk renk ölçümleri spektrofotometre (SpektroShade, MHT Optic Research, Niederhasli, İsviçre) ile yapılarak TP00 değeri saptanmıştır. Termal devirlendirme işlemi sonrası ikinci renk ölçümleri yapılan örneklere bükülme dayanımını incelemek için 4 nokta bükme testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this thesis study is to examine the effect of applying different sintering protocols on the light transmittance and flexural strength of multilayer monolithic zirconia restorations that contain different moles of yttrium-stabilized zirconia types. Materials and Methods: The samples used in our study were produced from pressinterized A2 colored multilayer monolithic zirconia block (IPS e.max ZirCAD Prime, Ivoclar Vivadent, Schaan, Liechtenstein) using CAD/CAM technology.The samples were divided into three groups (n=15) and sintered in three different protocols as standard, fast and high speed (Programat S2, Ivoclar Vivadent, Schaan, Liechtenstein) in accordance with the manufacturer's instructions. The first color measurements of the glazed samples were made with a spectrophotometer (SpektroShade, MHT Optic Research, Niederhasli, Switzerland) and the TP00 value was determined. After the thermal cycle process, the second color measurements were made, and the 4-point bending test was applied. One-Way Analysis of Variance, Kruskal Wallis Test and Wilcoxon Test were used for the statistical analysis of the study.