Kutanöz malign melanomda bazı onkogen ve tümör baskılayıcı genlerin ekspresyon düzeylerinin araştırılması
Investigation of expression levels of some oncogen and tumor suppressive genes i̇ncutaneous malignant melanoma
  1. Tez No: 808642
  2. Yazar: ÖZNUR BUCAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN ERDAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Kutanöz malign melanom (KMM), epidermal melanositlerden meydana gelen cilt kanserinin agresif bir şeklidir ve insidansı dünya çapında artmaktadır. Diğer kanser türlerinde olduğu gibi, KMM'ler de çeşitli protoonkogenlere ek fonksiyon kazandıran mutasyonlar ya da tümör baskılayıcı genlerin işlev kaybetmesine sebep olan değişimler nedeniyle gelişir. Melanomagenezde onkogenlerinin aktivasyonlarıve tümör baskılayıcı genlerinin inaktivasyonlarının yanı sıra, tümör baskılayıcı genlerin hipermetilasyonu ya da onkogenlerin hipometilasyonu gibi epigenetik değişimler de etkili olabilmektedir. Bu çalışmada kutanöz malign melanom yolağında rol aldığı düşünülen tümör baskılayıcı ve onkogenlerin (NOTCH2, ABCB5, HAGE (DDX43), NRAS, CDKN2A, CTNNB1, MYC, BCL-2) ekspresyon düzeyleri araştırılmıştır. Çalışma grubunu, KMM tanısı almış 50 hasta ile bu tanıyı almamış 50 sağlıklı birey olmak üzere toplamda 100 birey oluşturdu. Bu bireylere ait parafin blok doku örnekleri Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı arşivinden temin edildi. Hasta ve sağlıklı bireylerden alınan parafin blok doku cilt materyallerinden 10 mikron kalınlığında kesitler alınarak total RNA izolasyonu ve cDNA sentezi gerçekleştirildi ve seçilen genler, qPCR yöntemiyle analiz edildi. Bu genlerin ekspresyon düzeyleri arasındaki ilişki için Pearson korelasyon katsayısından yararlanıldı.
Özet (Çeviri)
A dangerous type of skin cancer that develops from epidermal melanocytes, cutaneous malignant melanoma is becoming more common all over the world. Similar to other cancers, CMMs arise as a result of mutations that give additional functions to various protooncogenes or changes that cause tumorsuppressor genes to lose function. In addition to oncogene activation and tumor suppressor gene inactivation, epigenetical terations like hypermethylation of tumor suppressor genes or hypomethylation of oncogenes may also be effective in melanomagenesis. This study looked into the expression levels of oncogenes and tumor suppressors (NOTCH2, ABCB5, HAGE (DDX43), NRAS, CDKN2A, CTNNB1, MYC, BCL-2) known to be involved in the KMM pathway.The study group consisted of a total of 100 individuals, 50 patients diagnosed with cutaneous malignant melanoma and 50 healthy individuals who did not receive this diagnosis. Paraffin block tissue samples of these individuals were obtained from the archive of Mersin University Faculty of Medicine, Department of Pathology. Total RNA isolation and Cdna synthesis were carried out by taking 10 micron thick sections from parafin block tissue skin materials taken from patients and healthy individuals, and selected genes were then examined using the qPCR method. The Pearson correlation coefficient was used for the relationship between the expression levels of these genes.