Vertebral disk cerrahisinde propofol-remifentanil anestezisi ile desfluran-remifentanil anestezisinin hemodinami ve uyanmaya etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of propofol-remifentanil anesthesia and desflurane-remifentanil anesthesia on hemodynami and awakening in vertebral disc surgery
- Tez No: 808705
- Danışmanlar: UZMAN ZUHAL ARIKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Bu çalışmada vertebral disk cerrahisi planlanan hastalarda, propofolremifentanil ile desfluran-remifentanil kombinasyonlarının hemodinanıik parametreler ve uyanma sürecine etkilerinin karşılaştırılması amaçlandı. Operasyon öncesi çalışma hakkında bilgilendirilip, onaylan alınan 18-65 yaş grubu, ASA I II fiziksel statusa sahip, 40 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar rasgele iki gruba ayrılarak, operasyondan 30 dakika önce 0,03 mg/kg midazolam İV. uygulandı. Tüm hastalara indüksiyonda, 1 µg/kg remifentanil, 2 mg/kg propofol ve 0,1 mg/kg vekuronyum uygulandı ve entübasyon sağlandı. Propofol grubunda idame, 3 mg/kg/saat propofol infüzyonu ve ventilasyon, % 50 N2O:O2 taze gaz karışımı ile sağlandı. Desfluran grubunda ise idame, % 50 N2O:O2 taze gaz karışımı içinde %3 konsantrasyonda desfluranın verilmesiyle sağlandı. Her iki grupta cerrahi insizyonla birlikte, 0,25 µg/kg/dk hızda remifentanil infüzyonu başlatıldı. Her iki gruptaki hastaların KAH, SAB, DAB, OAB ve SpO2 değerleri indüksiyon öncesi ve sonrası, entübasyondan önce ve sonra, 3.dk., cerrahi insizyon sonrası, cerrahi insizyondan sonra 5, 10, 15, 30, 45, 60, 75, 90, 120, 150, 180. dakikalarda ve ekstübasyon sonrası 1, 5, 15, 30, 45, 60, 90.dakikalarda kaydedildi. Anestezinin sonlandırılmasını takiben olgular 1, 15, 30, 45, 60, 90. dakikalarda Anestezi Sonrası Derlenme Skoru (PARS)'a göre değerlendirildi. Tüm hastalara tramadol, erken uyanma süresi üzerine ve emetik özelliği nedeniyle derlenme sürecine etkilerinden kaçınmak için postoperatif dönemde 15.dakikada PAR skorunun belirlenmesinden sonra 1 mg/kg İV. yavaş enjeksiyon şeklinde uygulandı. Gruplar, SAB, DAB, OAB değerleri açısından karşılaştırıldığında fark olmadığı görüldü (p>0,05). Gruplar kendi içinde değerlendirildiğinde, her iki grupta indüksiyon sonrası ve cerrahi insizyondan sonra 5.dakikadan itibaren SAB'da, 10.dakikadan itibaren DAB ve OAB'da anlamlı düzeyde düşüş olduğu bulundu (p0,05). KAH, değerlendirildiğinde ise, indüksiyon öncesinden, cerrahi insizyon sonrası 10. dakikaya kadar iki grup arasında anlamlı bir fark görülmezken (p>0,05), cerrahi insizyon sonrası 15. dakikada propofol grubundaki düşüş, desfluran grubuna göre istatiksel olarak anlamlı bulundu (p0,05). SpO2 ölçümleri açısından gruplar arası ve grup içinde istatiksel olarak anlamlı fark yoktu (p>0,05). Uyanma zamanları (spontan hareket, ağrıya yanıt, yaş ve ismini doğru olarak söyleme, vücut parçasına oryantason, ekstübasyon) açısından gruplar arsında fark bulunmadı (p>0,05). Her iki grupta, PAR skorları tüm ölçüm zamanlarında benzer düzeyde idi ve gruplar arası fark görülmedi (p>0,05). Gruplar arası karşılaştırmada, ekstübasyon sonrası, KAH, SAB, DAB, OAB, SpO2 değerleri açısından istatistiksel olarak fark saptanmadı (p>0,05). Postoperatif komplikasyonlar her iki grupta değerlendirildiğinde, bulantı kusma görülmesi insidansı desfluran grubunda, propofol grubuna göre ileri düzeyde yüksek idi (p0,05). Sonuç olarak her iki anestezik ajan, remifentanil infözyonuyla beraber uygulandıklarında, desfluranın postoperatif dönemde daha fazla bulantı kusmaya neden olmasına ve propofol grubunda kalp atım hızlarının, cerrahi insizyon sonrası dönemde daha düşük seyretmesine rağmen, operasyon sırasında yeterli hemodinamik stabilite, operasyon sonu erken uyanma ve rahat bir derlenme sürecini sağlamıştır. Vertebral disk operasyonlarında propofol-remifentanil kombinasyonunun, desfluran-remifentanil kombinasyonuna iyi bir alternatif olabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the objective was to compare the effects of combining propofol-remifentanil and desflurane-remifentanil on hemodynamic parameters and the awakening process in patients undergoing vertebral disk surgery. The study included 40 patients aged 18-65 with ASA I-II physical status, who were informed about and consented to the study before the operation. The patients were randomly assigned to two groups, and 0.03 mg/kg midazolam IV was administered 30 minutes before the surgery. During induction, all patients received 1 µg/kg remifentanil, 2 mg/kg propofol, and 0.1 mg/kg vecuronium, followed by intubation. The maintenance in the propofol group was maintained with a 3 mg/kg/h propofol infusion and ventilation using a 50% N2O:O2 gas mixture. In the desflurane group, maintenance was achieved with 3% desflurane in a 50% N2O:O2 gas mixture. In both groups, a remifentanil infusion was initiated at a rate of 0.25 µg/kg/min upon surgical incision. The HR, SAB, DAP, MAP and SpO2 values of the patients in both groups were before and after induction, before and after intubation, at 3 minutes, after surgical incision, after surgical incision 5, 10, 15, 30, 45, 60, 75, It was recorded at 90, 120, 150, 180 minutes and at 1, 5, 15, 30, 45, 60, 90 minutes after extubation. After the termination of anesthesia, the cases were evaluated according to the Post-Anesthesia Recovery Score (PARS) at 1, 15, 30, 45, 60, 90 minutes. In the postoperative period, to avoid potential effects on early awakening time and on the recovery process due to its emetic feature, tramadol was administered to all patients as a slow IV injection at a dose of 1 mg/kg at the 15th minute after determining the PAR score. When the groups were compared in terms of SAD, DAB, MAP values, it was seen that there was no difference (p>0.05). When the groups were evaluated within themselves, it was found that there was a significant decrease after induction and from the 5th minute the surgical incision in SAP, and from the 10th minute in DAP and MAP in both groups (p0.05). When evaluated within the same group, no significant difference was observed between the two groups until the 10th minute after surgical incision (p>0.05). However, the decrease in the propofol group at the 15th minute after surgical incision was found to be statistically significant compared to the desflurane group (p0.05). In terms of SpO2 measurements, both between-group and within-group comparisons showed no statistically significant difference (p>0.05). There was no difference between the groups in terms of awakening times (spontaneous movement, response to pain, stating age and name correctly, orientation to body part, extubation) (p>0.05). In both groups, PAR scores were similar at all measurement times and there was no difference between the groups (p>0.05). In the comparison between the groups, there was no statistical difference in terms of HR, SAD, DAP, MAP, and SpO2 values after extubation (p>0.05). When postoperative complications were evaluated in both groups, the incidence of nausea and vomiting was significantly higher in the desflurane group than in the propofol group (p0.05). In conclusion, when administered with remifentanil infusion, both anesthetic agents provided sufficient hemodynamic stability during surgery, facilitated early awakening at the end of the operation, and ensured a comfortable recovery process. Despite desflurane leading to increased postoperative nausea and vomiting and the propofol group showing lower heart rates in the post-incision period, the propofol-remifentanil combination is considered a viable alternative to the desflurane-remifentanil combination for vertebral disk surgeries.