Sosyal bilgiler öğretmen adaylarının demokratik katılım düzeyleri ve demokratik katılıma ilişkin görüşleri
Social sciences teacher candidates democratic participation levels and their views on democratic participation
- Tez No: 808704
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE MEMİŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Araştırma, sosyal bilgiler öğretmen adaylarının demokratik katılım düzeylerini ve demokratik katılıma ilişkin görüşlerini ortaya çıkarmak amacıyla yapılmıştır. Araştırmada nicel ve nitel yöntemlerin birlikte kullanıldığı karma yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın nicel kısmında kolay ulaşılabilir durum örneklemesi kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini, yedi farklı üniversitede 1-4. sınıf düzeyinde öğrenim gören toplam 882 sosyal bilgiler öğretmen adayı oluşturmuştur. 882 sosyal bilgiler öğretmen adayına Keçe ve Dinç (2015) tarafından geliştirilmiş olan“Demokratik Katılım Ölçeği”uygulanmıştır. Nitel kısımda ise ölçüt örneklem yöntemi kullanılmış ve farklı üniversitelerde öğrenim gören 4. sınıf düzeyindeki sosyal bilgiler öğretmen adaylarına araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu uygulanmıştır. Nicel verilerde değişkenlere göre istatistiki işlemler yapılmış ve nicel verilerin yorumunda .05 anlamlılık düzeyi ölçüt olarak alınmıştır. Nitel veriler ise içerik analizi kullanılarak çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda“Demokratik Katılım Ölçeği”nin tüm boyutlarında; yaşanılan bölge, ailenin yaşadığı yerleşim birimi, anne eğitim durumu, baba eğitim durumu değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık görülmemiştir. Ölçeğin bazı boyutlarında; öğrenim görülen üniversite, cinsiyet, sınıf düzeyi, ailenin ekonomik durumu ve sosyal medya kullanım sıklığı değişkenlerine göre ise anlamlı bir farklılık olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Katılımcılar siyasal katılımı,“seçimlere duyarlılık göstermek”,“siyasi görüşleri paylaşmak”,“harekete geçmek/eylemde bulunmak ”,“siyaseti takip etmek”,“söz sahibi olmak”ve“siyasetçilerle iletişim-etkileşimde bulunmak”şeklinde tanımlamıştır.
Özet (Çeviri)
The study has been made to reveal the level of democratic participation and opinions of social studies teacher candidates about democratic participation. The mixed method in which the quantitative and the qualitative methods are used together has been used in the study. In the quantitative part of the study, easily accessable case sampling has been used. The sample of the study has been created by 882 social studies teacher candidates in total who study at the 1st-4th grade at 7 different universities. Developed by Keçe and Dinç (2015)“The Democratic Participation Scale”has been applied to 882 social studies teacher candidates. In the qualitative part of the study, the criterion sampling method has been used and a structured interview form that has been preapared by the researcher has been applied to the social studies teacher candidates from different universities who study at the 4th grade. Statistical operations have been made on the quantitative data according to the variables and .05 significance level has been taken as a criterion in the interpretation of the quantitative data. The qualitative data has been analyzed using content analysis. As a result of the research, in all the dimensions of“the Democratic Participation Scale”, it has been noticed that there is no significant differences in these variables; the area of residence, the settlement that the family lives in, the education status of the mother and the education status of the father. In some dimensions of the scale, it has been noticed that there is a significant difference in these variables; the university where the teacher candidate study, gender, the status level in society, the economic situation of the family and frequency of social media use. The participants have identified the political participation as“being sensitive to the elections”,“sharing the political views”,“taking action / doing an act”,“following the things related to politics”,“having a say in something”and“keeping in touch / interact with the politicians”.