Pulmoner arteryal hipertansiyonda inhaleiloprostun aortik kompliyans üzerine akutetkilerinin invaziv olarak değerlendirilmesi
Inhalation in pulmonary arterial hypertensionacute on aortic compliance of iloprostinvasive evaluation of its effects
  1. Tez No: 808723
  2. Yazar: ALKIM ATEŞLİ YAZICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YILDIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı Grup 1 pulmoner hipertansiyon tanısı ile takipli sağ kalp kateterizasyonu uygulanan hastalarda iloprostun aortik kompliyans üzerine akut etkisini invaziv olarak incelemektir Gereç ve Yöntem: Çalışma tek merkezli prospektif gözlemsel çalışma olarak dizayn edildi. Ağustos 2022-Mayıs 2023 arasında merkezimizde grup 1 pulmoner hipertansiyon nedeni ile takipli sağ kalp kateterizasyonu uygulanacak hastalar prospektif olarak çalışmaya dahil edildi. Hastaların demografik bilgileri (yaş, cinsiyet), diyabetus mellitus (DM), hipertansiyon (HT), kalp yetmezliği, atriyal fibrilasyon, hiperlipidemi (HL), kronik obtruktif akciğer hastalığı, periferik arter hastalığı, gecirilmiş serebrovasküler olay hikayesi, sigara kullanımı bilgileri analiz edildi. Grup 2,3,4,5 PHT hastaları,iskemik kalp hastalığ, konjesif kalp yetmezliği,ciddi aort ve mitral kapak hastalıkları,atriyal fibrilasyonu olan hastalar çalışmaya alınmadı. Grup 1 PHT olan hastaların sağ kalp kateterizasyonu sırasında inhale iloprost öncesi ve sonrası aortik kompliyans ölçümleri alınarak iloprostun aortik kompliyansa akut etkisi olup olmadığı araştırılırıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 32 vakanın 30 (%93,8)'u kadın, 2 (%6,2)'si erkekti. Vakaların 8'inde (%25) DM, 11'inde (%34,4) HT, 5'inde (%15,6) HL mevcuttu. 3 (%9,4) hastanın sigara kullanımı mevcuttu. 1 (%3,1) hastada koroner arter hastalığı mevcuttu. Vakaların 27 (%84,4)'si grup 1 pulmoner hipertansiyon sınıflamasında yetişkin konjenital kalp hastalıkları grubunda yer alıyorken 5 (%15,6) vaka İPAH grubunda yer almaktaydı. Vakaların ekokardiyografik(EKO) bulgularında ortalama ejeksiyon fraksiyonu(EF) %58 izlendi. Ortalama TAPSE değerleri 20 mm ve S' TDI 11 cm/s izlendi. Vakaların ortalama sağ atriyum(SA) değerleri 48 mm, triküspit anulus 40 mm, inferior vena cava(İVC) 17 mm, sağ ventrikül(SğV) 45 mm, sol atriyum(SolA) 12 37 mm izlendi. Vakaların EKO'da hesaplanan ortalama sistolik pulmoner arter basıncı(sPAB) değeri 62 mmHg izlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of our study is to invasively examine the acute effect of iloprost on aortic compliance in patients who underwent follow-up right heart catheterization with the diagnosis of Group 1 pulmonary hypertension. Materials and Methods: The study was designed as a single-center prospective observational study. Patients who will undergo follow-up right heart catheterization due to group 1 pulmonary hypertension in our center between August 2022 and May 2023 were prospectively included in the study. Patients' demographic information (age, gender), diabetes mellitus (DM), hypertension (HT), heart failure, atrial fibrillation, hyperlipidemia (HL), chronic obstructive pulmonary disease, peripheral artery disease, history of past cerebrovascular accident, smoking information were analyzed. . Group 2,3,4,5 PHT patients, patients with ischemic heart disease, congestive heart failure, severe aortic and mitral valve diseases, and atrial fibrillation were not included in the study. Aortic compliance measurements were taken before and after inhaled iloprost during right heart catheterization of patients with group 1 PHT, and it was investigated whether iloprost had an acute effect on aortic compliance. Results: Of the 32 cases included in the study, 30 (93.8%) were female and 2 (6.2%) were male. Eight of the 32 cases (25%) had type II diabetes nellitis (DM). hypertension (HT) in 11 (34.4%) patients; five (15.6%) patients had hyperlipidemia (HL). Smoking was present in 3 (9.4%) patients. Coronary artery disease was present in 1 (3.1%) patient. While 27 (84.4%) of the cases were in the adult congenital heart diseases group in group 1 pulmonary hypertension classification, 5 (15.6%) cases were in the IPAH group. 14 In the echocardiographic findings of the cases, the mean ejection fraction was 58%. Mean TAPSE values were 20 mm and S' TDI was 11 cm/s. The mean values of the right atrium of the cases were 48 mm, tricuspid annulus 40 mm, inferior vena cava 17 mm, right ventricle 45 mm, left atrium 37 mm. The mean sPAB value calculated in the echocardiography of the cases was 62 mmHg.