Palyatif bakım merkezinde yatan hastalara bakım verenlerin yaşam doyumu ve ölüm anksiyetesinin değerlendirilmesi
Evaluation of life satisfaction and death anxiety of caregivers of patients hospitalized in a palliative care center
  1. Tez No: 808731
  2. Yazar: MAHİYE SEDA GÖK
  3. Danışmanlar: DR. FUNDA GÖKGÖZ DURMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Konya Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Palyatif Bakım Merkezi'nde yatan hastalara bakım veren kişilerin yaşam doyumu ve ölüm anksiyetesi ile bunları etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma Konya Şehir Hastanesi Palyatif Bakım Merkezi'nde yatarak bakım ve tedavi hizmeti alan hastalara bakım veren, 18 yaş üstü, çalışma için onamı alınmış, herhangi bir psikiyatrik rahatsızlığı olmayan 122 katılımcı dahil edilerek tamamlandı. Başvuru sırasında tüm katılımcılara; 32 soruluk sosyodemografik özellikleri içeren anket formunun ardından kişilerin mevcut yaşamlarından memnuniyetlerini ölçen, 5 maddeden oluşan Yaşam Doyumu Ölçeği ve 20 soruluk Abdel-Khalek Ölüm Anksiyetesi Ölçeği uygulandı. İstatistiksel analizler SPSS (Statistical Packetfor The Social Science) 22.0 bilgisayar programında yapıldı. Bulgular: Çalışmamıza dahil edilen katılımcıların %54,90'ı (n=67) kadın, %45,10'u (n=55) erkekti. Bakım verenlerin %45,10'unun (n=55) hastanın çocuğu olduğu görüldü. Hastaların %28,60'ı (n= 35) serebrovasküler olay tanısı ile yatarken, %82'sinin (n=100) daha önce yoğun bakım ihtiyacı olmuştu. Hastaların %52,50'si (n=64) perkutan endoskopik gastrostomiyle besleniyordu, %55,70'inde (n=68) bası yarası yoktu. Kadın katılımcıların yaşam doyumu erkeklere göre daha azdı (p=0,034).
Özet (Çeviri)
AIM: It was aimed to evaluate the life satisfaction and death anxiety of the caregivers of the patients in the Palliative Care Center and the factors affecting them. MATERIAL AND METHODS: This study was completed by including 122 participants over the age of 18 who gave care to patients receiving care and treatment at the Konya City Hospital Palliative Care Center, whose consent was obtained for the study, and who did not have any psychiatric disorders. To all participants during the application; After the 32-question questionnaire containing sociodemographic characteristics, the 5-item Life Satisfaction Scale and the 20-question Abdel-Khalek Death Anxiety Scale form were applied to measure the satisfaction of individuals with their current life. Statistical analyzes were performed in SPSS (Statistical Packet for The Social Science) 22.0 computer program. RESULTS: 54.90% (n=67) of the participants included in our study were female and 45.10% (n=55) were male. It was observed that 45.10% (n=55) of the caregivers were the children of the patient. While 28.60% (n=35) of the patients were hospitalized with the diagnosis of cerebrovascular accident, 82% (n=100) of them had previously needed intensive care. 52.50% (n=64) of the patients were fed by percutaneous endoscopic gastrostomy, 55.70% (n=68) had no pressure ulcers. Female participants had less life satisfaction than males (p=0.034).