Kültivatör uç demirlerinde kullanılan 5630 çeliğin titanyum-nikel ile kaplanarak aşınma direncinin belirlenmesi
Determination the wear resistance of 5630 steel used in cultivation tines coated with titanium-nickel
  1. Tez No: 808737
  2. Yazar: ÖZCAN ÖZGENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ BAYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Toprak işleme aletleri gerek tarlada çalışma, gerekse tarla dışında çeşitli sebeplerden dolayı aşınarak şeklini değiştirir. Bunun sonucunda enerji gereksinimi artar, aşınan parça fonksiyonlarını yerine getiremez ve çalışma başarısı düşer. Zaman kayıplarının da kalıcı riskler ve prodüksiyon bölümleri gösteriyor. Aşınan çelik parçalarının arasına karışması bir diğer olumsuzluktur.Bu problemlerin çözümü olarak bu tezde Titanyum ve Nikel kaplama kullanımını etkilemez. Bu amaçla 5630 Çelik yükleri yapılan kültüvatör uç demirleri Titanyum ve Nikel ile kaplanarak farklı arazi alanlarında test edilmiştir. Elektrokimyasal biriktirme sistemi ile kaplanan uç demir laboratuvarları şartlarında aşındırma test düzeneği kullanılarak aşındırma işlemi yapılmıştır. Daha sonra mikroyapı kaplama. Sertlik, yaşlanma miktarı, aşınma değerleri saptanarak kaplamalı ve kaplamasız uç demirleri karşılaştırılmıştır.Testlerde 5630 Çeliğin sertliği kaplama öncesi 79.7 (HRB) vardığında, Nikel kaplandığında 81.6 HRB, Titanyum kaplandığında 82.7 HRB olarak ortaya çıkıyor. Aşındırma abrasif testinde 5-10-15 Nluk yükü altında sırasıyla kaplama öncesi en fazla %1.33-2.02-3.05 olmuştur. Nikel kaplandığında %1.19-1.73-2.9, Titanyum kaplandığında %1.17-1.68-2.55 elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Soil tillage tools change their shape by wearing down due to various reasons both in the field and out of the field. As a result, the energy requirement increases, the worn part cannot perform its functions and the operating success decreases. Time losses also show permanent risks and production departments. Another negative is that it mixes with the wearing steel parts.As a solution to these problems, it does not affect the use of Titanium and Nickel plating in this thesis. For this purpose, the shares of the cultivator with 5630 Steel loads were coated with Titanium and Nickel and tested in different terrain areas. The etching process was carried out using the etching test setup under the conditions of the end iron laboratories covered with the electrochemical deposition system. Then microstructure coating. Hardness, amount of aging, wear values were determined and coated and uncoated end irons were compared. In tests, when the hardness of 5630 Steel reaches 79.7 (HRB) before coating, it turns out to be 81.6 HRB when Nickel plated and 82.7 HRB when Titanium is plated. In the abrasion growth test, the maximum was 1.33-2.02-3.05 before coating, respectively, under 5-10-15 N load. 1.19-1.73-2.9% when nickel plated, 1.17%-1.68-2.55% when Titanium coated.