Investigation of the effects of nutrient depletion on lysosomal morphology and trafficking in colorectal cancer cells
Kolorektal kanser hücrelerinde besin eksikliğinin lizozomal morfoloji ve trafik üzerindeki etkisinin araştırılması
- Tez No: 808736
- Danışmanlar: PROF. DR. SREEPARNA BANERJEE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Tümör mikroçevresindeki sınırlı besin mevcudiyeti, kanser hücrelerinin metabolik olarak yeniden düzenlenmesine neden olabilir, bu da otofajinin aktivasyonuna yol açarak hücrelere hayatta kalma avantajları sağlayabilir. Çalışmamız ilk kez, kolon kanseri hücrelerinin düşük glikoz, glutamin ve serum içeren kısıtlayıcı besi yeri ile inkübasyonunun, kemoterapötik ajanlara duyarlılığı azalan yüksek canlılığa sahip bir hücre popülasyonu oluşumuna sebebiyet verdiğini göstermiştir. Bu hücreler ayrıca hücresel lizozom artışı, lizozom boyutu ve perinükleer lokalizasyonunda dikkate değer bir artış gösterdi. Endo-lizozomal trafik proteini Rab7a'nın protein seviyelerinde gözlenen ani artış, lizozomların perinükleer lokalizasyonu ile ilişkilendirilmiştir. Perinükleer lizozomlar yüksek asiditeye sahipti ve doksorubisin gibi zayıf bazik ilaçları yakalayabilir, hücrelerin ilaca direncine aracılık edebilir ve lizozomotrofik ajan Bafilomisin A1 ile bu durum kısmen tersine çevrilebilir. Kısıtlayıcı besi yeri ile muamele edilen hücrelerde ayrıca çoklu ilaç direnci ile ilgili gen MDR1'in ifadesinde de bir artış gözlendi, bu da ilaç direnci için çoklu mekanizmaların görev aldığına işaret eder. Genel olarak, verilerimiz, besin maddelerinin düşük mevcudiyetinin, kanser hücrelerine hayatta kalma avantajları sağlamak için endolizozomal sistemi içeren çeşitli farklı yolları aktive edebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Limited nutrient availability in the tumor microenvironment can cause metabolic rewiring of cancer cells which leads to the activation of autophagy confer cells with survival advantages. Our study showed for the first time that incubation of colon cancer cells with a nutrient depleted culture medium containing low glucose, glutamine, and serum resulted in the survival of a population of cells with high viability, accompanied by reduced sensitivity to chemotherapeutic agents. These cells also displayed a remarkable inrease in abundance, size and perinuclear localization of lysosomes. A rapid increase in protein levels of the key endo-lysosomal trafficking protein Rab7a could be implicated in the perinuclar localization of the lysosomes. These perinuclear lysosomes were acidic and could trap weakly basic drugs like doxorubicin, mediating resistance of the cells to the drug, which could be partially reversed with the lysosomotrophic agent Bafilomycin A1. An increase in the multi drug resistance related gene MDR1 was also observed in the nutrient depleted cells, suggesting the presence of multiple mechanisms for drug resistance. Overall, our data suggest that low availability of nutrients may activate various different pathways involving the endolysosomal system to provide cancer cells with survival advantages.