Endojen kortizol fazlalığının perivasküler, renal sinüs, intramusküler, karaciğer ve pankreatik yağ miktarına etkisi
The effect of endogenous cortisol excess on perivascular, renal sinus, intramuscular, liver and pancreatic fat quantity
- Tez No: 808763
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜJDE YAŞIM AKTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Endojen kortizol fazlalığının vücut yağ dağılımını etkilediği bilinmektedir. Ektopik yağlanma; trigliseridin normalde az miktarda yağ içeren, adipoz doku olmayan bölgelerde birikimidir. Çalışmamızın amacı endojen kortizol fazlalığı olan hastaların karın içi organ ve dokularındaki ektopik yağ miktarını ve bunun kortizol fazlalığının laboratuvar bulguları ve birlikte görüldüğü komorbiditeleri ile ilişkisini araştırmaktır. Çalışmaya; endojen kortizol fazlalığı olan 16 hipofizer Cushing Hastalığı (CH), 21 adrenal Cushing Sendromu, 34 hafif otonom kortizol fazlalığı ve 48 nonfonksiyone adrenal adenomu olan hasta dahil edilmiştir. Hastaların retrospektif olarak manyetik rezonans görüntülerindeki (MRI) perivasküler, renal sinüs yağ miktarları, karaciğer, pankreas ve intramusküler yağ dağılım düzeyleri değerlendirilmiştir. Çalışmamızın sonucunda CH olan hastalarda perivasküler yağ miktarının artmış olduğu saptanmıştır (p=0,01). Tüm grupta, perivasküler yağ miktarı ile trigliserid düzeyi, 1 mg deksametazon supresyon testi sonrası kortizol düzeyi, erkek cinsiyet arasında pozitif ilişki bulunmuştur (p0,05). Diabetes Mellitus'u olan hastaların; renal sinüs yağ miktarının artmış olduğu saptanmıştır (p=0,008).
Özet (Çeviri)
Bilger N, The Effect of Endogenous Cortisol Excess on Perivascular, Renal Sinus, Intramuscular, Liver and Pancreatic Fat Quantity, Gazi University Faculty of Medicine, Department of Internal Medicine, Ankara 2021. Endogenous cortisol excess is known to affect body fat distribution. Ectopic fat is the accumulation of triglycerides in non-adipose tissue regions that normally contain little fat. The aim of study is to investigate the amount of ectopic fat in intra-abdominal organs and tissues of patients with endogenous cortisol excess and its relationship with their comorbitidies and laboratory findings. Our study included 16 patients with pituitary Cushing's Disease (CD), 21 patients with adrenal Cushing's Syndrome, 34 patients with mild autonomous cortisol excess, 48 patients with non-functioning adrenal adenomas. Perivascular, renal sinus fat, liver, pancreas, intramuscular fat distributions in MRI of the patients were evaluated retrospectively. It was determined that the amount of perivascular fat was increased in patients with CD (p=0,01). In whole group, there was a positive relationship between the amount of perivascular fat and triglyceride levels, cortisol levels after 1 mg dexamethasone suppression test, male gender (p0,05). Patients with Diabetes Mellitus had a increased amount of renal sinus fat (p=0,008).