Detection of the homo-oligomerization of ADGRE2/EMR2 using BRET and FRET
ADGRE2/EMR2 reseptörünün homo-oligomerizasyonunun BRET ve FRET yöntemleri kullanılarak belirlenmesi
  1. Tez No: 808770
  2. Yazar: DİLARA ÖĞÜTCÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞDAŞ DEVRİM SON, DR. ORKUN CEVHEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
G proteine kenetli reseptörler (GPKR'ler), zara bağlı reseptörlerde en büyük ailedir ve çeşitli hücresel tepkileri düzenler. GPKR'lerin canlı hücrelerde homo- ve/veya hetero-oligomerik kompleksler oluşturduğu bilinmektedir. Bu kompleksler reseptörün olgunlaşmasını, trafiğini ve sinyalleşmeyi etkiler. Adhezyon G proteinine kenetli reseptörler (aGPKR'ler), memelilerde GPKR'lerin ikinci en büyük alt ailesidir. Doku ve organ gelişiminde rol oynayan hücre yüzeyindeki hücre dışı matriks proteinleri ve ligandlarla etkileşime girdikleri bilinmektedir. Bununla birlikte, aGPKR'lerin oligomerik yapı oluşturup oluşturmadığı tam olarak anlaşılamamıştır. Mevcut çalışmada, aGPKR'lerin bir üyesi olan ADGRE2/EMR2 ve bunun izoformlarından biri olan ADGRE2(125)/EMR2(125) reseptörleri, BRET ve FRET kullanılarak homo-oligomerizasyonu incelemek için floresan veya biyolüminesan proteinlerle işaretlendi. ADGRE2 çoğunlukla bağışıklık hücrelerinde eksprese edilir ve ekspresyonu, monosit/makrofaj farklılaşması sırasında yüksek oranda kontrol edilir. Ayrıca, ADGRE2, vibratuar ürtiker (titreşime bağlı kurdeşen) adı verilen otozomal dominant bir hastalık ile ilişkilidir. Hastalar mekanik uyaran nedeniyle ciltlerinde kızarıklık ve ödem yaşarlar. Bununla birlikte, bu reseptörün hücre içi işlevi tam olarak anlaşılamamıştır. Dimerizasyon ve oligomerizasyon, birçok GPKR'nin trafiği ve fonksiyonu için önemli olduğundan GPKR'lerin dimerize ya da oligomerize olup olmadığını anlamak, bilinmeyen fonksiyonlarını anlamamıza yardımcı olabilir. Bu çalışma, ADGRE2 ve ADGRE2(125) izoformlarının, plazma zarında farklı oligomerik durumda bulunma eğiliminde olduğunu göstermektedir. Bu nedenle, hücre dışında bulunan bölgenin ADGRE2/EMR2 homo-oligomerizasyonu üzerinde bir etkisi olabilir. Bu bulgular, reseptör oligomerizasyonunun fizyoloji üzerindeki etkisini daha fazla araştırmamıza yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
G protein-coupled receptors (GPCRs) mediate a large variety of cellular responses and are the largest family of membrane-bound receptors. GPCRs are known to form homo- and/or hetero- oligomeric complexes in live cells. These complexes affect receptor maturation, trafficking, and signaling. Adhesion G protein-coupled receptors (aGPCRs), is the second largest sub-family of GPCRs in mammals. It is known that they interact with extracellular matrix proteins and ligands on the cell surface that plays a role in tissue and organ development. Nevertheless, it is not fully understood whether aGPCRs form oligomeric structures. In the current study, a member of the aGPCRs, ADGRE2 / EMR2, and one of its isoforms ADGRE2(125) / EMR2(125) were tagged with fluorescent or bioluminescent proteins to study homo-oligomerization using BRET and FRET. ADGRE2 is mostly expressed in the immune cells, and its expression is highly controlled during monocyte/macrophage differentiation. Moreover, ADGRE2 is related to an autosomal dominant disease called vibratory urticaria. Patients suffer from erythema and edema on their skin because of mechanical stimuli. However, the function of this receptor is not well-understood. Since dimerization and oligomerization can be important in the trafficking of many GPCRs, understanding if these GPCRs oligomerize could help us study their unknown functions with ease. This study indicates that ADGRE2 and ADGRE2(125) isoforms tend to be found in different oligomeric states in the plasma membrane. Therefore, our findings are indications of the role of extracellular domains on ADGRE2/EMR2 homo-oligomerization. The results of this study will help us to investigate further the effect of receptor oligomerization on physiology.