COVID-19 pandemisi sürecinde duyulan korku ve kaygının beslenme alışkanlıkları üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of fear and anxiety on nutritional habits during COVID-19 pandemic process
  1. Tez No: 808771
  2. Yazar: ŞULE AYHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEŞE KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada COVID-19 pandemisi sırasında COVID-19 korku ve kaygısının beslenme alışkanlıkları üzerine etkilerinin değerlendirmesi amaçlanmıştır. Kesitsel bu çalışmada demografik özellikleri, beslenme alışkanlıklarına dair soruları ve korku ve kaygı düzeylerini ölçmek için Covid-19 Korkusu Ölçeği (FCV-19S), Koronavirüs Anksiyete Ölçeği (KAÖ) ve Yaygın Anksiyete Bozukluğu-7 (YAB-7) Testi'ni içeren çevrimiçi bir anketten yararlanılmıştır. Çalışmaya yaş ortalaması 31.52±11.62 olan %35.7'si erkek, %64.3'ü kadın 1008 katılımcı dahil edilmiştir. Katılımcıların %35.7'si pandemi sürecinde ağırlık artışı, %14.7'si ağırlık kaybı yaşadığını belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate the effects of fear and anxiety of COVID-19 on dietary habits during the COVID-19 pandemic.In this cross-sectional study an online survey was used that included questions about demographic characteristics and eating habits and to measure fear and anxiety levels, the COVID-19 Fear Scale (FCV-19S), the Coronavirus Anxiety Scale (CAS) and the Generalized Anxiety Disorder-7 (GAD-7). 1008 participants were included with a mean age of 31.52±11.62, 35.7 males and 64.3 females in the study. 35.7% of the participants experienced weight gain and 14.7% weight loss during the pandemic process.