Soliter böbrekli ve tek taraflı küçük böbrekli hastalarda arteriyel kan basıncı monitörizasyonu ve arteriyel sertlikle böbrek fonksiyonlarının ilişkisi
Arterial blood pressure monitoring and the relationship between arterial stiffness and renal function in patients with solitary kidney and unilateral small kidney
  1. Tez No: 808782
  2. Yazar: RAZİYE YAZICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LÜTFULLAH ALTINTEPE
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Bu çalışmada renal kitle azalması olan hastalarda arteriyel sertlik, ambulatuar kan basıncı ölçümü ve bunların böbrek fonksiyonları ile ilişkisini araştırmayı amaçladık. Bu prospektif çalışmaya doğuştan tek böbrek veya çeşitli sebeplerle sonradan tek taraflı nefrektomi yapılan veya tek taraflı küçük böbreği olan 135 hasta (yaş ort. 43.4±8.5) ve benzer yaş ve cinsiyetteki 44 sağlıklı kişi (yaş ort. 42.5±7.1) de kontrol grubu olarak alındı. Hastaların 44'ü nefrektomili, 69'u tek taraflı küçük böbrekli ve 17'si renal agenezili idi. Hastaların serum biyokimyasal parametreleri çalışıldı. 24 saatlik idrar toplanarak glomeruler filtrasyon hızları ve mikroabüminüri değeri hesaplandı. 24 saat non invazif ambulatuvar kan basıncı (KB) monitörizasyonu, portabl kompact dijital kaydedici Mobil-O-Graph NG (İ.E.M GmbH Stolberg Germany) cihazıyla yapıldı. Aynı cihazla ossilometrik yöntemle non invazif olarak arteriyel sertlik parametreleri, nabız dalga yayılım hızı (PWV) ve Augmentasyon indeksi (Ai) belirlendi. Çalışma ve kontrol grubu arasında yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksi, ofis sistolik (126±19 ve 119±10, p=0.058), diyastolik (80±11 ve 78±8, p=0.498), ambulatuar sistolik (116±10 ve 113±10, p=0.088) ve diyastolik (75±9 ve 72±10, p=0.146) KB açısından fark yoktu. Hastaların arteriyel sertlik parametrelerinden PWV değeri, kontrollere göre anlamlı yüksekti (6.72±1.11 vs 6.29±0.75, p=0.018). Ai kontrollere göre yüksek olmasına rağmen istatistiki açıdan fark yoktu (26.5±13.1 vs 23.5±13.2, p=0.187). Korelasyon analizinde PWV ile yaş, KB, GFR, kalsiyum ve ürikasit değerleri arasında korelasyon mevcuttu. Ai ile ise yaş, VKİ, nabız basıncı, hemoglobin değeri ve GFR arasında korelasyon vardı. Lineer regresyon analizinde ise PWV ile yaş (β=0.737, p=0.000) ve 24 saatlik ortalama sistolik KB (β=0.349, p=0.000) arasında, Ai ile yaş (β=0,314, p=0.001) ve hemoglobin (β=-0,203, p=0,026) değerleri arasında korelasyon belirlendi. Renal kitle azalması bulunan hastalarda arteriyel sertlik artmaktadır. Bu hastalarda arteriyel sertlik artışı yaş, kan basıncı ve hemoglobin değerleri ile ilişkilidir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, we aimed to measure ambulatory blood pressure and arterial stiffness in patients with reduced renal mass and to search the relation of them with renal functions. One hundred thirty five patients ( mean age 43.4±8.5) who had congenital solitary kidney or who underwent unilateral nefrectomy due to various indications or who had unilateral small kidney, and as control group 44 healty persons (mean age 42.5±7.1) whose age and sex characteristics similar to study group were included to this prospective study. Of the 135 patients, 69 patients had unilateral small kidney, 44 patients had solitary kidney due to nefrectomy, and 17 patients had renal agenesia. Serum biochemical parameters of patients were studied. Glomerular filtration rate and microalbumin levels were calculated by collecting the urine for 24 hours. Noninvasive ambulatory blood pressure (BP) monitorization was performed by using portable compact digital recorder Mobil-O- Graph NG (İ.E.M GmbH Stolberg Germany) instrument. With ossilometric method using same instrument, arterial stiffness parameters, pulse wave velocity (PWV) and Augmentation Index (Ai) were determined noninvasively. There was no difference between study group and control group in terms of age, sex, body mass index (BMI), ambulatory systolic(116±10 ve 113±10, p=0.088) and diastolic (75±9 ve 72±10, p=0.146) BP, office systolic(126±19 ve 119±10, p=0.058) and diastolic (80±11 ve 78±8, p=0.498) BP. PWV values of patients, which are one of the arterial stiffness parameter, were higher than that of control group (6.72±1.11 vs 6.29±0.75, p=0.018). Ai values of patients were higher compared to control group, but statistically significance was not reach. (26.5±13.1 vs 23.5±13.2, p=0.187). In correlation analysis, there was a correlation with PWV and age, BP, GFR, calcium levels, uric acid levels. Also there is a correlation between Ai and age, BMI, pulse pressure, hemoglobin values, GFR. In lineer regression analysis, a correlation was determined between PWV and age (β=0.737, p=0.000), 24-hour mean sistolic BP (β=0.349, p=0.000) and, between Ai and age (β=0,314, p=0.001), hemoglobin levels (β=-0,203, p=0,026). Arterial stiffness increases in patients with decreased renal mass. The increase in arterial stiffness is correlated with age, BP and hemoglobin levels.