Abdülhakîm Kâsım ve Muhâvele li'l-hurûc adlı romanının incelenmesi
Abdolhakem qassem and analysis of his novel of Muhawala le'l-khurooj
- Tez No: 808818
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR BAYAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Abdülhakîm Kâsım (ö. 1990) roman, hikâye, tiyatro gibi çeşitli sahalarda eserler telif etmiş, kendisini altmışlar kuşağından biri olarak gören Mısırlı bir yazardır. Kısa bir hayat süren Kâsım, yazdığı eserler sayesinde ön plana çıkmış ve çalışmalarıyla çağdaşlarını da etkilemiştir. Buna rağmen gerek yaşadığı dönemde gerek günümüzde okur tarafından hak ettiği değeri görmemiştir. Bir taraftan başta Necîb Mahfûz olmak üzere muhtelif edebiyatçılar ve eleştirmenler tarafından hakkında övgü dolu sözlerle bahsedilmesi, diğer taraftan da hak ettiği düşünülen yönelimi elde edememiş olması bir çelişkiyi de beraberinde getirmektedir. Hem bu çelişkili duruma ışık tutabilmek hem de Abdülhakîm Kâsım'ın tanınırlığını artırabilmek ana gaye olmuştur. Yazarın bütün eserlerini incelemek yerine tek eseri ele alınarak dar bir kapsama indirgenmiştir. Anlatım tekniklerine örnekler seçilirken edebî yönden başarılı bir şekilde kurulan cümlelerin seçimine özen gösterilmiştir. Muhâvele li'l-hurûc romanında özlem ve gurbet teması, ön plana çıkan temalardandır. Monolog ve gösterme teknikleri de en sık başvurulan anlatım tekniklerinin başında gelmektedir. Yoğun bir dil üzerine inşa edilen roman dönemin siyasal, sosyal hayatına değinmekle birlikte yazarın psikolojik durumunu da yansıtmaktadır.
Özet (Çeviri)
Abdolhakem Qassem (d. 1990) is an Egyptian literature who has produced works in various fields such as novels, short stories and theater. Considering himself as one of the authors from the 1960s generation, Qassem had a short life but gained prominence through his writings and influenced his contemporaries with his works. However, both during his lifetime and in the present day, he has not been recognized and valued by readers as he deserves. On one hand, various literary figures and critics, including Naguib Mahfouz, have spoken highly of him, while on the other hand, he has not received the recognition he deserves. This contradiction brings forth a dilemma. The main goal has been to shed light on this contradictory situation and increase the recognition of Abdolhakem Qassem. Instead of examining all of the author's works, a single work is taken into consideration to narrow the scope. Care is taken in selecting examples of narrative techniques, focusing on well-crafted sentences from a literary perspective. Longing and the theme of exile are prominent themes in the novel of Muhawala le'l-khurooj. Monologue and display techniques are among the most frequently employed narrative techniques. The novel, constructed upon a dense language which not only touches upon the political and social life of the period but also reflects the author's psychological state.