Medyada temsil ve gerçeklik: Ağrı İsyanı'nın Türk basınına yansıması (1929-1930)
Representation and reality in media: Reflection of Ağrı Rebellion to the Turkish press (1929-1930)
- Tez No: 808831
- Danışmanlar: PROF. DR. BEDRİYE POYRAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Anaakım yaklaşımlara göre medya, toplumsal gerçekliği olduğu gibi yansıtma potansiyeline sahip olsa da eleştirel yaklaşımlar bu tezi çeşitli şekillerde çürütmüştür. Bu paradigmaya göre gerçeğin aynası olmak bir yana medya, gerçekliği inşa etme, kurgulama işlevine sahip bir kurum olarak karşımıza çıkmaktadır. Medya, toplumsal olgulara dair geliştirdiği söylem biçimleriyle gerçekliğe dair bir imge yaratmakta, bir inşa sürecine dahil olmaktadır. Dilin anlamlandırma pratiklerinden faydalanarak olgulara dair inşa ettiği gerçekliği mutlak bir hakikat olarak sunmaktadır. Bu çalışmada, yazılı basının 1926-1930 yılları arasında gerçekleşmiş olan Ağrı İsyanına dair nasıl bir gerçeklik inşa ettiğinin, nasıl bir söylem ürettiğinin ve nihayetinde Kürt sorununa dair nasıl bir algı oluşturduğunun açığa çıkarılması amaçlanmıştır. Çalışmada Cumhuriyet, Akşam, Vakit, Son Posta ve Milliyet gazetelerinin Haziran- Eylül 1930 tarih aralığında yayımlanmış haberleri incelenmiştir. Haber metinleri Teun A. van Dijk'ın eleştirel söylem analizi metodu kullanılarak analiz edilmiştir. Söz konusu dönemde yazılı basının isyanı ilk ve temel olarak hırsızlık vakaları olarak çerçevelediği görülmektedir. İsyancılar ise eşkıya, şaki, haydut gibi sıfatlarla anılmaktadır. Buna ek olarak isyanın dış güçler tarafından organize edildiği, irticai bir faaliyet olduğu ve nihayetinde bir Kürt isyanı olduğu ifade edilmektedir. Fakat bu temaların da eşkıyalık, haydutluk vurgusuyla verilmekte olduğu görülmüştür. İsyan ve isyancıların sürekli olarak olumsuz temsiliyle karşılaşılırken hükümet ve ordunun olumlu temsilleriyle karşılaşılmaktadır. Basın, Ağrı İsyanına dair inşa ettiği bu gerçekliği sürekli olarak yeniden üretmiş ve hegemonik bir söyleme dönüştürmüştür.
Özet (Çeviri)
According to the mainstream approaches, media reflects the reality as it is. However, critical approaches have refuted this thesis in various ways. According to this paradigm, aside from being a mirror of reality, the media emerges as an institution with the function of constructing the reality. The media creates an image of reality with the forms of discourse it develops about social phenomena and is involved in a construction process. The media presents the reality it constructs about the facts as an absolute truth by making use of the meaning-making practices of the language. In this study, it is aimed to reveal what kind of reality the media built about the Ağrı Rebellion that took place between 1926-1930, what kind of discourse it produced, and to reveal what kind of perception was formed about the Kurdish question. In the study, the news stories published in the newspapers Cumhuriyet, Akşam, Vakit, Son Posta and Milliyet between June and September 1930 were examined. The news stories were analyzed using the critical discourse analysis method of Teun A. van Dijk. In the mentioned period, it is seen that the media framed the rebellion primarily and basically as cases of theft. The rebels, on the other hand, are referred to as bandits. In addition, it is stated that the rebellion was organized by foreign powers, it was a reactionary activity and ultimately a Kurdish rebellion. However, it has been seen that these themes are also given with the emphasis of banditry. The government and army are positively represented, while the rebellion and rebels are consistently represented negatively. The press has constantly reproduced this reality which it has built about the Ağrı Rebellion and has turned it into a hegemonic discourse.