İskemik inmeli hastalarda robotik rehabilitasyon ile robotik rehabilitasyona ilaveten transkütanöz auriküler vagal sinir stimülasyonun hastanın fonksiyonel düzeyine ve otonom sinir sitemine etkisi
The effect of transcutaneous auricular vagal nerve stimulating on the patient's functional level and the autonomous nervous system in addition to robotic rehabilitation and robotic rehabilitation in patients with ischemic stroke
- Tez No: 808853
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM HALİL URAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışma iskemik inmeli hastalarda; robotik rehabilitasyon ile robotik rehabilitasyona ilaveten uygulanan transkütanöz auriküler vagal sinir stimülasyonun hastanın fonksiyonel düzeyine ve otonom sinir sistemine olan etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya 18 yaş üzeri 40 kişi katıldı. Randomize olarak robotik rehabilitasyon ve robotik rehabilitasyona ilaveten uygulanan transkütanöz auriküler vagal sinir stimülasyon grubu olarak iki gruba ayrıldı. Robotik rehabilitasyon grubu Lokomat ve nörolojik rehabilitasyon görürken diğer gruba Lokomat ve nörolojik rehabilitasyona ek kulaktan non-invaziv olarak uygulanan Vagustim cihazı ile uyarım yapıldı. Her iki grupta tedaviye başlanmadan önce ve tedaviden altı hafta sonra spastisite, otonom sinir sistemi, yürüme hızı, motor fonksiyon, yaşam kalitesi, kas aktivitesi ve ağrı değerlendirildi. Çalışmada anlamlılık p0.05). Grup içinde yapılan karşılaştırmada yalnızca robotik rehabilitasyon uygulanan grupta RMSSD, SDNN, PNN50, Total Power, LF/HF Ratio, LF Power, HF Power ve Ağrı Skalası dışındaki verilerde anlamlı farklılık bulunmaktadır (p0.05). Grupları karşılaştırdığımızda 10 Metre Yürüme Testi ve Sayısal Ağrı Skalası robotik rehabilitasyona ilaveten uygulanan transkütanöz vagal sinir stimülasyon grubunda daha üstün bulundu. Buna karşın Mean RR İnterval ve HF Peak değerleri sadece robotik rehabilitasyon uygulanan grupta üstündür. Kalan parametrelerde ise gruplar arasında üstünlük gözlenmedi. Çalışma sonucunda iskemik inmeli hastalarda uygulanacak tedavi protokolüne ek transkütanöz auriküler vagal sinir stimülasyon tedavisi uygulanmasının faydalı olabileceği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in patients with ischemic stroke; The aim of this study was to examine the effect of transcutaneous auricular vagal nerve stimulation applied in addition to robotic rehabilitation and robotic rehabilitation on the patient's functional level and autonomic nervous system. Forty people over the age of 18 participated in the study. They were randomly divided into two groups as robotic rehabilitation and transcutaneous auricular vagal nerve stimulation group applied in addition to robotic rehabilitation. While the robotic rehabilitation group received Lokomat and neurological rehabilitation, the other group was stimulated with Lokomat and the Vagustim device, which was applied non-invasively through the ear in addition to neurological rehabilitation. Spasticity, autonomic nervous system, walking speed, motor function, quality of life, muscle activity, and pain were evaluated before and six weeks after treatment in both groups. Significance was evaluated at the p0.05). In the comparison made within the group, there was a significant difference in the data except the RMSSD, SDNN, PNN50, Total Power, LF/HF Ratio, LF Power, HF Power and Pain Scale in the robotic rehabilitation group (p0.05). When we compared the groups, the 10-meter Walk Test and the Numerical Pain Scale were found to be superior in the transcutaneous vagal nerve stimulation group applied in addition to robotic rehabilitation. On the other hand, Mean RR Interval and HF Peak values were superior only in the robotic rehabilitation group. In the remaining parameters, no superiority was observed between the groups. As a result of the study, we believe that it may be beneficial to apply transcutaneous auricular vagal nerve stimulation treatment in addition to the treatment protocol to be applied in patients with ischemic stroke.