Yetişkin bireylerde kişilerarası ilişkiler ile ilgili bilişsel çarpıtmalar ve ebeveynleşme olgusu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between cognitive distortions related to interpersonal relationships and the parenting event in adult individuals
- Tez No: 808856
- Danışmanlar: PROF. DR. PERVİN NEDİM BAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmada; yetişkin bireylerde, kişilerarası ilişkilerle ilgili bilişsel çarpıtmalar ve ebeveynleşme olgusu arasındaki ilişki ve bu değişkenlerin demografik özelliklere göre farklılaşmaları incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini kardeşe sahip 515 yetişkin birey oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplamak amacıyla; Demografik Bilgi Formu, İlişkilerle İlgili Bilişsel Çarpıtmalar Ölçeği ve Ebeveynleşme Envanteri kullanılmış olup, araştırma modeli olarak ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Katılımcılardan elde edilen veriler SPSS 21.0 istatistik programı ile analiz edilmiştir. Verilerin analizinde Bağımsız Örneklem T-Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ve Pearson Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Araştırmanın bulguları incelendiğinde, ilişkilerle ilgili bilişsel çarpıtmalar ve ebeveynleşme arasında orta düzey, pozitif yönlü korelasyon olduğu görülmüştür. Değişkenlerin demografik özelliklere göre farklılaşmaları incelenmiştir. Elde edilen bulgular literatür çerçevesinde tartışılmış ve çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study; The relationship between cognitive distortions and parenting in adults and the differentiation of these variables according to demographic characteristics were examined. The sample of the study consists of 515 adult individuals with siblings. In order to collect data in the research; Demographic Information Form, Cognitive Distortions Related to Relationships Scale and Parenting Inventory were used, and the relational survey model was used as the research model. The data obtained from the participants were analyzed with the SPSS 21.0 statistical program. Independent Sample T-Test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA) and Pearson Correlation Analysis were performed to analyze the data. When the findings of the study were examined, it was seen that there was a moderate, positive correlation between cognitive distortions related to relationships and parenting. The differentiation of the variables according to demographic characteristics was examined. The findings were discussed within the framework of the literature and various suggestions were presented.