Sivil hava yolu ile yük taşımacılığından kaynaklanan hukuki sorumluluk
Legal liability arising from of the carrige law by civil transportation
  1. Tez No: 808859
  2. Yazar: CAN FURKAN KÖK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ TOPCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Çalışmamızın konusu günümüz teknolojisiyle birlikte gelişen ve hız kazanan sivil hava yolu ile yük taşımasına ilişkin konuların ve buna bağlı olarak ortaya çıkan sorumluluğa ilişkindir. Hava yolu taşımasının ne olduğu konusunda hemen hemen mutad olunduğu göz önüne alınsa da hava yolu taşıma araçlarını konusunda belirsizlikler ve gelişmeler mevcuttur. Bunların incelenmesinin ardından bu vasıtalarla yapılan uçuşlar neticesinde gerçekleşen borcun ifası veya ifa edilememesi veya eksik ifa edilmesi neticesiyle ortaya çıkan sorumluluklar değerlendirilmektedir. Akabinde ise bu sorumluluk neticesinde alınması gereken hukuki aksiyonlar ve yargılama çeşitlerine değinilmiştir. Bu çalışmanın amacı, günümüz teknolojisine ayak uydurması gereken muğlak, boşluk içeren ve norm bulunmayan hallere uygulanması gereken birtakım bilgiler ve tavsiyeler içeren tez özelliğine haiz olmasıdır. Bu sebeple incelenen hususlar gözetildiğinde gerek uluslararası gerek ulusal hukukumuza katkı sağlayıcı ve eleştirel olarak yaklaşarak doktrine ve uygulamaya katkı bulunmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The issues surrounding civil air carriage, which have advanced and accelerated with modern technology, are discussed in this master's thesis, along with the responsibilities that follow. Although air carriage is known nevertheless there are undefined varities and developments relating air transport vehicles. After examining these, the responsibilities arising as a result of the performance or non-performance or incomplete performance of the debt incurred as a result of the flights made by these vehicles are evaluated. Subsequently, the legal actions and types of proceedings that should be taken as a result of this responsibility are mentioned. The aim of this study is to have the feature of a thesis that contains some information and recommendations that should be applied to situations that are ambiguous, contain gaps and lack of norms that need to adapt with today's technology. For this reason, considering the examined issues, it is aimed to contribute to the doctrine and practice by approaching both international and national law as contributing and critical.