Küresel ölçekte brent petrol fiyatını belirleyen faktörler ve çoklu regresyon analizi
Factors determining global brent oil price and multiple regression analysis
- Tez No: 808878
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA DİDEM TUNÇEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Enerji, Econometrics, Economics, Energy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Petrol en önemli enerji kaynaklarından biri olmasının yanı sıra rezerv sahibi ülkeler içinde önemli bir girdi olarak görülmektedir. Petrol yıllar boyunca ülkeler arasında hem üretime hem de ticarete konu olmuştur. Öncelikle, ele alınacak veriler teorik bir şekilde incelenmiş ve sonrasında çoklu regresyon analiziyle araştırılmıştır. Bu çalışmadaki 2008-2022 yılları arasında Brent petrol fiyatının üzerinde Henry Hub doğalgaz fiyatı, altın(ons) fiyatı Euro/usd oranı ve Ham petrol üretim miktarı ile arasındaki ilişki analiz edilmiştir. Bu analiz ele alınırken ekonometrik çalışmalardan biri olan çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Regresyon analizi içerisinde Kolerasyon incelemesi, kısmi regresyon analizi, histogram incelemesi ve r2 değer ölçümü gibi yöntemler kullanılmıştır. Regresyon analizi için oluşturulan H0 hipotez kabul olmuş ve Brent petrol fiyatı ile bağımsız değişkenler arasında anlamlı ve doğrusal bir ilişki olduğu gözlemlenmiştir
Özet (Çeviri)
In addition to being one of the most important energy resources, oil is seen as an important input among the countries with reserves. Oil has been the subject of both production and trade between countries for years. First of all, the data to be discussed were examined theoretically and then investigated with multiple regression analysis. In this study, the relationship between Henry Hub natural gas price, gold (ounce) price, Euro/usd ratio and crude oil production amount over Brent oil price between 2008-2022 were analyzed. While handling this analysis, multiple regression analysis, which is one of the econometric studies, was used. Methods such as correlation analysis, partial regression analysis, histogram analysis and r2 value measurement were used in regression analysis. The H0 hypothesis created for the regression analysis was accepted and it was observed that there was a significant and linear relationship between the Brent oil price and the independent variables.