Pülümür çayı'nın (Tunceli) fizikokimyasal ve epilitik alg florası
Physico-chemical and epilithic algal flora of pülümür stream (Tunceli)
  1. Tez No: 808881
  2. Yazar: SERDAR ÇETİNDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU KUTLU, PROF. DR. FATMA ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Su Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, Pülümür Çayı'nın (Tunceli) fiziko kimyasal ve epilitik alg florası yönünden ilişkileri incelenmiştir. Eylül 2021-Ağustos 2022 tarihleri arasında belirlenen 10 istasyonda aylık periyotlar da alınan örneklerde incelenmiştir. Pülümür Çayı'nda yapılan değerlendirmelerde (minimum-ortalama-maksimum) pH (8,15-8.71-9.88), sıcaklık (0,3-8,9-15,5oC), çözünmüş oksijen (8,9-10,7-13 mg/L), klorofil-a (0,365-1,058-2,332), nitrat azotu (0,110-1,188-3,390 mg NO3-N/L), amonyum azotu (0,021-0,133-0,495 mg NH4*-N/L), nitrit azotu (0,003-0,032-0,148 mg NO2-N/L), orto fosfat fosforu (0,308-1,151-2,681 mg PO4/L), toplam sertlik (10,7-18,1-25), kalsiyum sertlik (7,4-11,9-17,9) tespit edilmiş olup, Pülümür Çayı'nın Yerüstü Su Kalitesi Yönetimi Yönetmeliği kapsamında orto fosfat fosforu Sınıf III, nitrit azotu Sınıf II ve diğer parametreler ise Sınıf I su kalitesi sınıfında olduğu tespit edilmiştir. Yapılan incelemede epilitik alg florası yönünden diyatomeler Bacillariophyta, bentik alg florası Charophyta, Chlorophyta, Cryptista, Cyanobacteria, Haptophyta, Euglenozoa, Ochrophyta, Rhodophyta ve Miozoa gruplarına göre daha önemli olmuştur. Pülümür Çayı'nda Cocconeis placentula, Diatoma vulgare, Diatoma vulgaris, Diatoma moniliformis, Ulnaria ulna, Navicula radiosa, Nitzschia palea, Cymbella tumida, Gomphonema minutum, Gomphonema parvulum, Navicula capitatoradiata, Fragilaria capucina ve Hannaea arcus dikkat çekmektedir. Diyatomeler epilitik alg topluluğu içerisinde bütün ay ve istasyonlarda güçlü bir gelişme kaydetmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the physico-chemical and epilithic algal flora relationships of Pülümür Stream (Tunceli) were investigated. Samples taken at 10 stations between September 2021 and August 2022 were analyzed in monthly periods. In the evaluations made in Pülümür Stream (minimum-average-maximum) pH (8,15-8,71-9,88), temperature (0,3-8,9-15,5 oC), dissolved oxygen (8,9-10,7-13 mg/L), chlorophyll-a (0,365-1,058-2,332), nitrate nitrogen (0,110-1,188-3,390 mg NO3-N/L), ammonium nitrogen (0,021-0,133-0,495 mg NH4*-N/L), nitrite nitrogen (0,003-0,032-0,148 mg NO2-N/L), ortho phosphate phosphorus (0,308-1,151-2,681 mg PO4/L), Total hardness (10,7-18,1-25), calcium hardness (7,4-11,9-17,9) were determined and it was determined that Pülümür Stream is in Class III for ortho phosphate phosphorus, Class II for nitrite nitrogen and Class I for other parameters within the scope of the Regulation on Surface Water Quality Management. In terms of epilithic algal flora, diatoms were more important than Bacillariophyta, benthic algal flora Charophyta, Chlorophyta, Cryptista, Cyanobacteria, Haptophyta, Euglenozoa, Ochrophyta, Rhodophyta and Miozoa groups. Cocconeis placentula, Diatoma vulgare, Diatoma vulgaris, Diatoma moniliformis, Ulnaria ulna, Navicula radiosa, Nitzschia palea, Cymbella tumida, Gomphonema minutum, Gomphonema parvulum, Navicula capitatoradiata, Fragilaria capucina and Hannaea arcus are noteworthy in Pülümür Stream. Diatoms showed a strong development in the epilithic algal community in all months and stations.