Türkiye'de afet yönetiminin problemleri 17 Ağustos İzmit Körfezi depremi, 27 Ocak Pülümür depremi ve 01 Mayıs 2003 deneyimleri
The Problems of disaster manegeiment in Turkey experiencing İzmit gulf earthquake 17 August 1999, Pülümür Earthquake 27 January 2003 and Bingöl Earthquake 01 May 2003
  1. Tez No: 126449
  2. Yazar: GÖKAY ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CAN HAMAMCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET Yaşanan doğal afetler nedeniyle çok ciddî sosyal ve ekonomik kayıpların yaşandığı ülkemizde, afet zararlarının azaltılması konusunda yapılması gereken çalışmalar önem arz etmektedir. Çünkü, yaşanan her afet olayının ardından afetlerin sonuçlarının ortadan kaldırılması veya afet zararlarının azaltılması konularındaki çalışmalarda görülen başarısızlık, afet yönetim sistemimizin yetersizliğinin bir göstergesidir. Pülümür ve Bingöl Depremleri bu durumun en güncel örneğini oluşturmuştur. Etkin bir afet yönetim sisteminin kurulması ve afet zararlarının en aza indirilebilmesinin yolu, konu ile ilgili bilinçli bir kamuoyu yaratmaktan ve bütüncül politikalar üreterek, afet yönetim sisteminde köklü değişikliklere gitmekten geçmektedir. Toplumsal bilinç düzeyinin yükseltilmesi, daha sağlıklı yerleşim politikalarının ve konut stokunun ortaya çıkmasına yardımcı olacağı gibi, kamusal alanda da afet olayının sadece sonuçlarıyla ilgilenme, yara sarma politikalarından vazgeçilmesine, afet öncesi aşamalarda yapılması gereken zarar azaltıcı önlemlerin alınmasına yardımcı olacaktır. Bu amaçlara ulaşmak için, bireyler ve kurumların ortak hedefler doğrultusunda, etkin bir iş birliği içerisinde yapacakları çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır
Özet (Çeviri)
SUMMERY Because of happening natural disasters in our country witch causes very serious economic and social lost studying the ways of the increasing disaster damages becomes more importance. After each disaster event the failure of recovering the lost and disaster consequences are showing the failure of the disaster management. The earthquakes of Pülümür and Bingöl are the current indicator samples for this issue. To establish an active disaster management systems and the way to increase the damage of disaster are to make conscious public opinion and totalitarian politics and radical changes in the disaster management systems. In concerned with this issue the way to promoting the conscious of the matter is going to improve more healthy settlement politics and making advance residence stock and in the public side, more than paying attention to results of disaster and wrapping up the wounds politics in the phases before disaster consequence the ways to increase the damage. To reach these intents there is need to work of individuals and institutional in same aim together.