The mediation effect of quality of work life in theeffect of organizational justice perceptions of syrianemployees in turkey on the level of organizationalcommitment
Türkiye'deki suriyeli çalışanların örgütsel adaletalgılarının örgütsel bağlılık düzeyindeki etkisinde iş hayatıkalitesinin arabuluculuk etkisi
  1. Tez No: 808889
  2. Yazar: AHMET NASİF
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
İş yaşamında adalet algılamalarını inceleyen bir alan olarak örgütsel adalet, aslında genel olarak yaşamın her kesiminde önemli olan adalet konusunun alt başlığı olarak incelenmektedir. Bağlılık, herhangi bir örgüt, bir örgütün alt birimi veya meslek grubu gibi sosyal bir birlikteliğe ya da herhangi bir bireye karşı duyulan sadakattir. Örgütsel bağlılık kavramı ise çalışanların istihdam edildikleri işletmenin karakteristik özelliklerine karşı gösterdikleri, (örgütsel hedefleri ve değerleri uygun bulmasını, örgüt içerisinde üstlendiği rolü kabullenmesini, zorlayıcı faktörlerin etkisinden ziyade kendi iradesiyle örgüte karşı aidiyet duygusu geliştirmesini de kapsayan) olumlu duygusal reaksiyonları ifade etmektedir. Hayatımızın önemli bir bölümünü çalışma hayatı oluşturmaktadır. İnsan, hayatın her alanında olduğu gibi, çalışma yaşamında da hep daha iyinin arayışı içerisindedir. İnsan hayatın her alanında olduğu gibi çalışma hayatında da daha kaliteli bir çalışma yaşamını arzulamaktadır. Çalışma yaşamının kalitesi üzerine yapılan araştırmaların çokluğu bu arzunun bir yansımasıdır denilebilir. Bu arayışa ilaveten günümüzde örgütlerin etkili ve verimli bir şekilde amaçlarına ulaşmalarında örgüt çalışanlarının katkılarının önemi her geçen gün daha fazla gündeme taşınmaktadır. Dolayısıyla bu çalışmanın temel amaçları, Örgütsel adalet arasındaki ilişkiyi kendi boyutları ve örgütsel bağlılığı ile Türkiye'deki boyutlarıyla çalışma hayatının kalitesini Suriyeli mülteci işçileri açısından tanımlama, Türkiye'deki örgütsel adalet düzeyini ve örgütsel bağlılık düzeyini, çalışma yaşam kalitesini Suriyeli mülteci işçiler açısından bilme, Örgütsel adaletin Türkiye'deki Suriyeli mülteciler için çalışma yaşamlarının bağlılığı ve kalitesi üzerindeki etkisini gösterme, Türkiye'deki mülteci ve göçmen işçiler arasında düzenleyici bağlılığı, adalet duygusunu ve çalışma yaşam kalitesini karşılayan faktörleri belirlemek, Türkiye'deki mülteci işçilerin örgütlenme bağlılık düzeyi, örgütsel adalet ve çalışma yaşam kalitesindeki en önemli istatistiksel olarak anlamlı farklılıkları, öğrenme evresinin farklı değişkenlerine, sosyal durumuna, yılların deneyimine, Türk diline hakim olma düzeyine ve yaşına göre ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Organizational justice, as a field that examines perceptions of justice in business life, is actually examined as a sub-title of the issue of justice, which is important in all parts of life in general. Loyalty is loyalty to an individual or a social association such as an organization, a sub-unit of an organization, or a professional group. The concept of organizational commitment, on the other hand, refers to the positive emotional reactions that employees show towards the characteristics of the business they are employed (including their finding the organizational goals and values appropriate, accepting the role they have taken in the organization, developing a sense of belonging to the organization by their own will rather than the influence of coercive factors). Working life constitutes an important part of our life. As in all areas of life, people are always in search of the better in their working life. As in all areas of life, people desire a higher quality working life in their working life. It can be said that the abundance of research on the quality of working life is a reflection of this desire. In addition to this search, the importance of the contributions of the employees of the organization in reaching the goals of the organizations in an effective and efficient way is being brought to the agenda more and more every day. Therefore, the main objectives of this study are to define the relationship between organizational justice, its dimensions and organizational commitment and the quality of working life in terms of Syrian refugee workers, to know the level of organizational justice and organizational commitment in Turkey, the quality of working life in terms of Syrian refugee workers, demonstrating the impact of justice on the commitment and quality of working life for Syrian refugees in Turkey, identifying the factors that meet regulatory commitment, sense of justice and working life quality among refugee and migrant workers in Turkey, level of organizational commitment, organizational justice and working life of refugee workers in Turkey It reveals the most important statistically significant differences in quality of life according to different variables of the learning stage, social status, years of experience, level of command of the Turkish language and age.