Comparison of the methods used in acquisition of private property in the scope of public interest
Kamu yararı kapsamında özel mülkiyetin ediniminde kullanılan yöntemlerin karşılaştırılması
- Tez No: 808968
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEL ABİDİN POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Kamu Kurumları, kendisine anayasa ve kanunlarla yüklenen görev ve hizmetlerini gerçekleştirmek için taşınır ve taşınmaz mallar ile kaynak ve irtifak haklarına ihtiyaç duyarlar. Kamu kurumlarının bu ihtiyaçlarını, tüm öteki gerçek ve tüzel hukuk kişileri gibi sözleşme yaparak kiralamak ya da satın alarak elde etmesi mümkündür. Ancak Kamu Kurumlarının ihtiyaç duyduğu mal ya da hakkın sahibi olan Kişi, sözleşme yapmak istememesi, ya da bedel konusunda anlaşılamaması durumu kamu kurumunca yerine getirilmesi gereken görev ve hizmetlerin aksaması veya hiç yerine getirilememesine yol açacaktır. Bu nedenle Kamu Kurumları görev ve hizmetlerini yerine getirebilmek için ihyitaç duyduğu mal veya haklara sahip olabilmek için Anayasanın kendisine tanığı kamu gücünü kullanmak zorunda kalabilir. Anayasanın 35. Maddesi“mülkiyet hakkı ancak kamu yararı amacıyla kanunla sınırlabilir”hükmü uyarınca, gereksinim duyulan ve kamuya ait olmayan özel ve tüzel hukuk kişilerinin sahibi olduğu taşınmazların kamuya mal edilmesi kamu yararı kararı ile mümkün olabilmektedir. Bu tez çalışmasında; Kamu ihtiyaç duyduğu özel mülkiyetteki taşınmazların, kamu yararı kararına istinaden elde etme etme yöntemlerine ana hatlarıyla değinelecek ve çeşitli kriterlere göre bu yöntemler karşılaştırılacak ve sonucunda çeşitli önerilerde bulunulacaktır.
Özet (Çeviri)
Public institutions need movable and immovable property, resource and altitude rights in order to perform their duties and services imposed on them by the constitution and laws. It is possible for public institutions to obtain these needs by renting or purchasing them by making a contract like all other real and legal legal persons. However, if the person who owns the properties or rights required by the Public Institutions does not want to make a contract, or if the price cannot be agreed upon, it will lead to the disruption or non-fulfillment of the duties and services required to be fulfilled by the public institution. For this reason, Public Institutions may have to use the public power witnessed by the Constitution in order to have the properties or rights they need in order to perform their duties and services. Article 35 of the Constitution states that“the property right can only be limited by law for the purpose of public benefit”, in accordance with the provision, it is possible with the decision of public interest to own the immovable properties owned by private and legal law persons who are needed and not belonging to the public. In this thesis study; the methods of private owned immovable property acquisition required by the Public Institutions in the scope of public interest decision will be outlined and these methods will be compared according to various criteria and various suggestions will be made as a result.