Geleneksel konçerto formu dışındaki piyano eserlerinin literatür taraması: César Franck senfonik varyasyonlar ve Frederic Chopin Andante Spianato and Grande Polonaise'in incelenmesi
A literature search of piano works of none-traditional concerto form: A review of César Franck symphonic variations and Frederic Chopin Andante Spianato and Grande Polonaise
  1. Tez No: 808967
  2. Yazar: ÖZGE GÜNCAN
  3. Danışmanlar: PROF. SERLA BALKARLI
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Piyano Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışma Romantik Dönem'deki yenilikçi fikirlerle birlikte, dönemin incelikli anlayışı doğrultusunda gelişen formları ortaya koymayı hedefleyen bir araştırma; konçerto olmayan orkestra eşlikli piyano eserlerinin kapsamlı bir literatür taraması ve iki önemli eserin form analizini içerir. Dönemin önemli değişim anlayışı ve bu anlayışın getirdiği yenilikçi formların müziği etkileme dereceleri ve sonuçları ele alınmış; konu edilen iki eserin yapısı, biçimsel olarak gelişen anlayış çerçevesinde incelenmiştir. César Auguste Franck'ın Senfonik Varyasyonlar ve Frederic Chopin'in Andante Spianato and Grande Polonaise başlıklı eserlerin yapısal analizleri üzerinde çalışılmıştır. Tez, Romantik Dönem'de orkestra eşlikli olarak yazılan, konçerto olmayan formlara önemli örnek sayılabilecek olan bu iki eseri çalışmak isteyen piyanistlere yol göstermesi hedefiyle yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study includes a research aiming to reveal the forms developed in line with the refined understanding of the period together with the innovative ideas in the Romantic Period, a comprehensive literature review of non-concerto orchestral accompanied piano works, and the form analysis of two important works. The important change understanding of the period and the extent to which the innovative forms brought about by this understanding affected the music and its results were discussed; the structure of the two works mentioned was examined within the framework of a formally developing understanding. The interpretation and structural analysis of César Auguste Franck's Symphonic Variations and Frederic Chopin's Andante Spianato and Grande Polonaise works were studied. The thesis is written with the aim of guiding the pianists who want to study these two works, which can be considered as important examples of non-concerto forms that were written with orchestral accompaniment in the Romantic Period.