Oyun çocukluğu dönemindeki hastaların, periferik intravenöz kateter tespitinde kullanılan şeffaf yapışkan örtünün infiltrasyona etkisi
The effect of transparent adhesive dressing on peripheral intravenous catheter infiltration for patients within toddler period childhood
- Tez No: 809031
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP BALCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Araştırma, oyun çocukluğu dönemindeki hastaların periferik intravenöz kateter tespitinde kullanılan şeffaf yapışkan örtünün infiltrasyon üzerine etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü deneysel bir tasarım olarak gerçekleştirildi. Araştırmanın örneklemini SBÜ Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Oyun Çocuğu Servisinde Nisan 2021-Mart 2022 tarihleri arasında periferden intravenöz tedavi alan, seçim kriterlerine uyan 86 oyun çocuğu (deney=43; kontrol=43) oluşturdu. Araştırma verileri; hastayı tanıtıcı bilgi ve gözlem formu, pediatrik periferal infiltrasyon ölçeği aracılığıyla toplandı. Araştırma için etik kurul izni, kurum izni ve ailelerden yazılı onam alındı. Kateter tespiti için deney grubundaki çocuklarda şeffaf yapışkan örtü, kontrol grubundaki çocuklarda ise klinikte kullanılan yapışkan-sabitleme bantı kullanıldı. Araştırma sonucunda; çocukların 72 saat boyunca infiltrasyon durumları karşılaştırıldığında; kontrol grubundaki çocukların (%95,3) deney grubundaki çocuklara (%53,5) göre infiltrasyon oranlarının daha fazla görüldüğü belirlendi (p< ,001). İnfiltrasyon düzeyi ölçümlerinde 48.
Özet (Çeviri)
The study was carried out as a randomized controlled experimental design to determine the effect of transparent adhesive sheeting used in peripheral intravenous catheter fixation on infiltration in patients in the toddler childhood period. The study sample consisted of 86 play children (experimental=43; control=43) who received peripheral intravenous treatment between April 2021 and March 2022 in the Toddler Child Service of SBÜ Bursa High Specialization Training and Research Hospital between April 2021 and March 2022 and met the selection criteria. Research data were collected by means of patient information and observation form and pediatric peripheral infiltration scale. Ethics committee approval, institutional permission and written informed consent were obtained from the families. For catheter fixation, transparent adhesive dressing was used in the experimental group and adhesive-fixing tape used in the clinic was used in the control group.