Obez çocuklarda D vitamini düzeyinin değerlendirilmesi, insülin direnci, uyku ve fiziksel aktivite ile ilişkisinin irdelenmesi
  1. Tez No: 623093
  2. Yazar: EKİN ZEYNEP ALTUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PELİN BİLİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Arka Plan: Obezite, yağ dokusu fazlalığından kaynaklanan çocuk ve adölesanların %25-30'unu etkileyen önemli bir sağlık problemidir. Çocukluk çağı obezitesi bütün dünyada artan bir prevalansa sahiptir. Obez çocuk ve adölesanlarda erişkin dönem obezitesi ve obeziteye bağlı konplikasyonlar daha sık görüldüğünden, çocukluk çağı obezitesi önemli bir sağlık sorunu haline gelmiştir. Obezite; kısalmış yaşam süresi, artmış mortalite ve morbidite, azalmış üretkenlik ve çalışabilirlik, bireysel sosyal ve ekonomik dışlanma gibi olumsuz sonuçlar doğurur. İnsülin direnci, tip 2 diyabet, aterosklerotik kalp hastalığı, alkolik olmayan yağlı karaciğer hastalığı, hipertansiyon ve dislipidemi de çoğu zaman obeziteye eşlik eden klinik durumlardır. Obezitenin oluşumunu önlemek, obezite ortaya çıktıktan sonra yapılacak müdahaleden daha kolaydır. Obezite ile ilgili metabolik belirteçlerin saptanması ve bu belirteçlere yönelik tedavi olasılıklarının belirlenmesi gelecekte obezite ile mücadelede yarar sağlayabilecek, önemli konulardan birisidir. Obezite ve 25 (OH)2D vitamini ilişkisi son yıllarda çalışılan önemli bir konudur. Amaç: Çalışmamızda, dünyada artan prevalansa sahip çocukluk çağı obezitesinde, 25 (OH)2D vitamini, fiziksel aktivite, uyku, insülin direnci ilişkilerini incelemeyi amaçladık. Özellikle obez hastaların 25 (OH)2D vitamini düzeyinin ve insülin direncinin, etkilendiği parametrelerle ilişkisini saptamaya çalıştık. Bu nedenle çalışmamız Eylül 2018 ile Kasım 2018 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi (AÜTF) Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Adölesan Polikliniği'ne başvuran 9-18 yaş arasındaki obezite tanısı alan ve öncesinde vitamin D düzeyi çalışılmış 115 olgu alınarak prospektif olarak yapıldı. Bulgular: Çalışmamıza herhangi bir kronik hastalığı bulunmayan ve yaşları 9 ile 18 yıl arasında değişen, 115 obez çocuk dahil edildi. Çalışmaya katılan 115 olgunun ortalama yaşı 13.52±2.21 yıl olup; %63.48'i kız ve %36.2'si erkekti. Olguların pubertal durumları incelediğinde, %7.83'ü prepubertal, %39,12'si peripubertal (P2-P4), %53,04'ü postpubertal bulundu. 115 olgunun tamamı obezdi. Tüm olguların %47.87'sinde en sık görülen bulgu akantozis nigrikans olarak saptandı. İkinci sıklıkta görülen bulgu ise striaydı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Background: Obesity is an important health problem affecting 25-30% of children and adolescents arising from excessive adipose tissue. Childhood obesity has an increasing prevalence worldwide. Obesity has negative consequences such as shortened life span, increased mortality and morbidity, decreased productivity and operability, and individual social and economic exclusion. Insulin resistance, type 2 diabetes, atherosclerotic heart disease, non-alcoholic fatty liver disease, hypertension and dyslipidemia are often clinical conditions that accompany obesity. It is easier to prevent the formation of obesity than the intervention after obesity occurs. Determining the metabolic markers related to obesity and determining the treatment possibilities for these markers is among the important issues that may be useful in combating obesity in the future. The relationship between obesity and 25 (OH) 2D vitamin is an important issue studied in recent years. Objective: In our study, we aimed to investigate 25 (OH) 2D vitamin, physical activity, sleep, insulin resistance relationships in childhood obesity. In particular, we examined the relationship between 25 (OH) 2D vitamin levels and insulin resistance of obese patients with parameters to which it was affected. For this reason, our study was conducted prospectively by taking 115 patients who were diagnosed with obesity between 9-18 years old who were observed at the Adolescent Polyclinic of Ankara University Faculty of Medicine (AÜTF) between September 2018 and November 2018 and whose vitamin D level was studied beforehand. Results: 115 obese children aged 9 to 18 years without any chronic disease were included in our study. The average age of 115 cases was 13.52 ± 2.21 years; 63.48% were girls and 36.2% were boys. When examining the pubertal conditions of the cases, 7.83% were prepubertal, 39.12% were peripubertal (P2-P4), 53.04% were postpubertal. Acanthosis nigricans was the most common clinical finding in 47.87% of all cases followed by stria.