Âlemin ezeliliği meselesinde Gazzâlî ve İbn Rüşd'ün görüşlerinin karşılaştırılması
Comparison of the views of al-Ghazzali and Ibn Rushd on the question of the eternity of the world
- Tez No: 809071
- Danışmanlar: DR. ABDULLAH ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma, Gazzâlî'nin Tehâfütü'l-felâsife isimli eserinde, Meşşâî filozofları 'küfr' ile suçladığı üç meseleden ilki olan 'âlemin kıdemi' meselesini, İbn Rüşd'ün Gazzâlî'ye itirazlarını içeren Tehâfütü tehâfüti'l-felâsife isimli eserindeki bu meseleye ait görüşlerle karşılaştırmayı hedeflemektedir. Ayrıca çalışma içerisinde, Gazzâlî'yi eserini yazmaya sevk eden Meşşâî filozoflara ait 'âlemin kıdemi' noktasındaki görüşleri ve onların bu görüşlerde kendilerine temel aldıkları Antik Yunan filozoflarının fikirleri de incelenmiştir. Çalışma içerisinde Gazzâlî ve İbn Rüşd'ün görüşleri, onların konuyla ilgili ortaya koydukları delillerden hareketle karşılıklı olarak incelenmiş, bu incelemeden sonra onların konuyla ilgili benimsedikleri pozisyonları her bir argüman üzerinden tahlil edilerek bir neticeye ulaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to compare the views on the issue of“the eternity of the world,”which is the first of the three issues where Al-Ghazali accuses the theologians of 'disbelief' in his work titled“The Incoherence of the Philosophers,”with Ibn Rushd's objections to Al-Ghazali in his work titled“The Incoherence of the Incoherence.”Furthermore, within the study, the views of the theologians on the issue of“the eternity of the world”which motivated Al-Ghazali to write his work, and the ideas of the ancient Greek philosophers that they based their views on are also examined. The views of Al-Ghazali and Ibn Rushd are mutually analyzed based on the evidence they present regarding the subject, and after this analysis, their positions on the subject are examined through each argument in order to reach a conclusion.