Havacılık yönetimi öğrencilerinin yapay zekâ kaygısı ve teknoloji kaynaklı işsizlik endişesi
Artificial intelligence anxiety and technology-induced unemployment concerns of aviation management students
  1. Tez No: 809085
  2. Yazar: MUSTAFA KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAVAŞ SELAHATTİN ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Yapay zeka teknolojileri, kullanımın ve talebin artmasından kaynaklı olarak pazara yatırım sürekli olarak arttırmaktadır. Hemen hemen her sektörün kullandığı teknolojiler, günlük hayatımızda da yaygınlaşmaya devam etmektedir. Ancak yapay zeka kavramının ortaya atılmasından itibaren ilgi odağı olan bu teknolojiler hakkında farklı görüşlerin hakim olduğu dönemler yaşanmıştır. Özellikle yapay zekaların geleceği konusunun tartışılması, alana yatırım yapan önemli ülkelerin zaman zaman yatırımlarını çekmesine neden olmuş ve iki Yapay Zeka Kışı yaşanmıştır. Her ne kadar verimliliği arttırma, maliyetleri düşürme ve hata payını azaltma gibi olumlu katkıları olsa da istihdam kaybına yol açtığı görülmektedir. Havacılık sektörü özelinde de farklı bir durum söz konusu değildir. Havacılığın her alanında yoğun biçimde kullanılan yapay zeka teknolojileri bazı mesleklerdeki çalışan insan sayısını azaltma yönünde bir tehdit oluşturmaktadır. Özellikle öğrencilerde hâlihazırda yaşanan işsizlik kaygısı, yapay zeka gelişmeleriyle birlikte artış yaşamıştır. Çalışmada Havacılık Yönetimi bölümü lisans öğrencileri incelenmiş olup yapay zeka kaygıları ve teknoloji kaynaklı işsizlik endişeleri araştırılmıştır. Toplanan veriler, Bağımsız T Testi ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Artificial intelligence technologies are constantly increasing the investment they attract due to the increase in usage and demand. Technologies used by almost every sector continue to become widespread in our daily lives. However, since the introduction of the concept of artificial intelligence, there have been periods when different views have been dominant about these technologies, which have been the center of attention. Especially the discussion of the future of artificial intelligence caused important countries investing in the field to attract their investments from time to time, and two Artificial Intelligence Winters were experienced. Although it has positive contributions such as increasing productivity, reducing costs and reducing the margin of error, it is seen that it causes loss of employment. There is no different situation in the aviation sector. Artificial intelligence technologies, which are used extensively in all areas of aviation, pose a threat to reduce the number of people working in some professions. Unemployment anxiety, especially among students, has increased with the developments in artificial intelligence. In the study, undergraduate students of Aviation Management department were examined and artificial intelligence concerns and technology-related unemployment concerns were investigated. The collected data were analyzed by Independent T Test.