Wittgenstein'ın Tractatus Logico-Philosophicus'unda dil dünya ilişkisi
The relation between language and world in Wittgenstein's Tractatus Logico-Philosophicus
  1. Tez No: 809091
  2. Yazar: FEYZİ CANER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDAL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada Analitik Felsefenin en önemli filozoflarından biri olan Wittgenstein'in birinci dönem felsefe anlayışını karakterize eden Tractatus Logico-Philosophicus isimli eserinde dil-dünya ilişkisinin nasıl bir seyir izlediği ele alınmıştır. Dilin hangi şartlar altında dünyayı temsil edip hangi şartlar altında temsil etmediği detaylı bir şekilde -Tractatus adlı eserinin dışına çıkılmaksızın- inceleme konusu yapılmıştır. Dili oluşturan öğeler ile dünyayı oluşturan öğeler arasında ortak olan mantıksal biçim üzerinden inşa edilen ideal ve kusursuz dilin yapısı ortaya konmuştur. Çalışmamızın birinci bölümünde dil ve dili oluşturan öğeler, ikinci bölümünde dünya ve onu oluşturan öğeler tek tek ele alınarak inceleme konusu yapılmıştır. Üçüncü ve son bölümde ise dilin her bir öğesi dünyanın bir öğesine karşılık gelecek şekilde ele alınarak ideal dilin sınırları ve yapısı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the course of the relation between language and the world is discussed in Tractatus Logico-Philosophicus, which characterizes the first-period philosophy of Wittgenstein, one of the most important philosophers of Analytic Philosophy. Under which conditions language represents the world and under which conditions language does not represent the world is analysed in detail without going beyond the Tractatus. The structure of the ideal and perfect language, built on the logical form common between the elements that make up the language and the elements that make up the world, has been revealed. In the first part of our study, language and the elements that make up language were analyzed, and in the second part, the world and the elements that make it up were analyzed one by one. In the third and last part, the boundaries and structure of the ideal language are determined by considering each element of the language corresponding to an element of the world.