Bulut tabanlı mobil uygulamaların çevrim içi veri elde etme yöntemi kapsamında adli bilişim açısından incelenmesi
Investigation of cloud-based mobile applications in terms of digital forensic within the scope of online data acquisition method
  1. Tez No: 809106
  2. Yazar: MUSTAFA GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAMİ ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilişim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bulut bilişim teknolojilerini hayatımızın her alanında hissettiğimiz bu günlerde yaptığımız her işlem bize internete bağlanma uzaklığındadır. Bu bağlamda bulut bilişim, modern teknoloji çözümlerinde önemli bir konumda yer almaktadır. Diğer yönden, güvenlik ve gizlilik, performans, maliyet yönetimi ve kaynak eksikliği gibi hususlar bulut bilişim konusunda birtakım endişeler doğurmaktadır. Ayrıca servis sağlayıcılar ve kullanıcılar açısından, çözümlenmesi gereken birtakım sorunlar da bulunmaktadır. Bulut bilişim dinamik yapısı ile iş hayatımıza ve özel hayatımıza büyük kolaylıklar getirirken, aynı dinamik yapının adli bilişim alanına negatif olarak yansıdığı ve birtakım zorlukları beraberinde getirdiği görülmektedir. Sorun, geleneksel adli bilişim yöntemlerinin bulut ortamında uygulanamamasıdır. Bu bağlamda araştırmanın amacı, geleneksel adli bilişim incelemelerinde görülmeyip bulut tabanlı adli bilişim incelemelerinde karşılaşılan örgütsel, yasal ve teknik boyuttaki zorlukları incelemek ve zorluklara ilişkin çözüm önerileri sunmak; bulut tabanlı adli bilişimi Türk hukuku açısından değerlendirmek; bulut ortamında kullanılan yeni yöntem ve araçların etkinliğini gözden geçirmek ve bulutta yer alan verilere adli bilişim araçlarını kullanmak suretiyle hangi ölçüde erişilebildiğini tespit etmektir. Araştırmanın deneysel kısmında iOS ve Android işletim sistemine sahip cep telefonlarının farklı durumlarda imajları alınmıştır. Sosyal medya uygulamalarından Instagram ve Facebook üzerinde bulut depolama ortamlarından ise Google Drive, OneDrive, Dropbox ve iCloud platformlarında çeşitli incelemeler yapılmıştır. Oxygen Forensic® Detective yazılımı kullanılarak çevrimiçi veri elde etme yöntemiyle kullanıcı kimlik bilgilerine ve bulutta yer alan verilere erişmenin mümkün olup olmadığı ve elde edilen verilerin adli bilişim standartlarına uygun olup olmadığı test edilmiştir. Bulut tabanlı mobil adli bilişim incelemelerinde daha somut dijital verilere erişimi mümkün kılacak en iyi sonuçları elde etmek için hem çevrimdışı hem de çevrimiçi veri elde etme araçlarının birlikte kullanılması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In these days, when we interact with cloud computing technologies in every aspect of our lives, every transaction we do is as near as connecting to the internet. In this context, cloud computing has an important place in modern technology solutions. On the other hand, issues such as security and privacy, performance, cost management and lack of resources raise some concerns about cloud computing. In addition, there are some problems that need to be resolved for service providers and users. While cloud computing brings great convenience to our business and private lives with its dynamic structure, it is seen that the same dynamic structure reflects negatively on the field of digital forensic and brings along some difficulties. The problem is that traditional forensic methods cannot be implemented in the cloud. In this context, the aim of the research is to examine the organizational, legal and technical difficulties encountered in cloud-based forensic studies and to offer solutions to the difficulties; to examine cloud-based forensic investigations in Turkish law; to review the effectiveness of new methods and tools used in the cloud and to determine to what extent the data in the cloud can be accessed by using forensic tools. In the experimental part of the research, images of mobile phones with iOS and Android operating systems were taken in different situations. Various reviews were made on the social media applications Instagram and Facebook, on the cloud storage environments Google Drive, OneDrive, Dropbox and iCloud. By using Oxygen Forensic ® Detective software, it was tested whether it is possible to access user credentials and data in the cloud and whether the obtained data complies with forensic standards. It was concluded that both offline and online data acquisition tools should be used together in order to obtain the best results enabling access to more concrete digital data in mobile cloud forensics.