UFRS 4'ten, UFRS 17 sigorta sözleşmeleri standardına geçişin mali tablolar üzerindeki etkisi
The impact of transitioning from UFRS 4 to UFRS 17 insurance contracts standard on financial statements
- Tez No: 809105
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONAT BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Oluşturulmuş tez çalışmasında UFRS 4 standardından UFRS 17 sigorta sözleşmeleri standardına geçişin, finansal tablolar üzerindeki etkilerinin incelenmesi esas alınmıştır. Birinci bölümde tezin amacı ve ortaya çıkış nedenine yer verilmiştir. İkinci bölümde sigorta ve sigortacılık muhasebesi ifade edilmiştir. Üçüncü bölümde UFRS 17 sigorta sözleşmelerinin gereklilik nedeni ve ortaya çıkışı açıklanarak, UFRS 17'ye geçiş sürecinde, değişen yöntemler, uygulamalar, muhasebe hareketlerine yer verilmektedir. Dördüncü bölümde, değişen standart ile birlikte, yeni hesap planını yorumlanarak, etkileri incelenmiştir. Aynı zaman da aynı finansal verilere sahip olan bir sigorta şirketi üzerinden yeni ve eski mali tablo hesaplamaları yapılarak, finansal sonuçlar karşılaştırılmıştır. Sonuç bölümünde ise mali sonuç, karar zarar durumunun etkileri yorumlanarak, yeni standartta oluşan bulgulara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study was based on examining the effects of the transition from IFRS 4 to IFRS 17 insurance contracts standard on financial statements in a developed thesis. The first section includes the purpose and rationale of the thesis. The second section discusses insurance and insurance accounting. The third section explains the necessity and emergence of IFRS 17 insurance contracts, and provides information on changing methods, applications, and accounting transactions during the transition to IFRS 17. In the fourth section, the new chart of accounts is interpreted and its effects are analyzed together with the changing standard. Additionally, financial results are compared by calculating new and old financial statements for an insurance company with the same financial data. In the conclusion section, the financial results and the effects of decision-making situations are interpreted, and the findings in the new standard are presented.