Managing the Agricultural Biotechnology Revolution: Responses to Transgenic Seeds in Developing Countries
Tarımsal Biyoteknoloji Devrimini Yönetmek: Kalkınmakta Olan Ülkelerde Transgenik Tohumlara Tepkiler
  1. Tez No: 809113
  2. Yazar: ALPER YAĞCI
  3. Danışmanlar: PROF. PETER M. HAAS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Massachusetts Amherst
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Politik Ekonomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 334
Özet
Transgenik veya genetiği değiştirilmiş organizmaların (GDO) tarımdaki kullanımı konusunda hararetli tartışmalar yaşanmıştır. Taraftarları ve karşıtları bu teknolojinin ekonomik, çevresel ve halk sağlığına dair olası etkileri üzerinde tartışmaktadır. Bu çalışma, bu teknolojinin büyük uygulama potansiyeline sahip olduğu gelişmekte olan dört ülkede GDO'lu ürün ekimini düzenlemeye yönelik çeşitli politika yaklaşımlarını incelemektedir. Neden bazı ülkeler kendi bölgelerinde GDO'lu ürün ekimini yasaklarken diğerleri bunu teşvik etti? GDO'lu ürünlere izin verilen ülkelerde neden farklı fikri mülkiyet hakları (IPR) koruma sistemleri oluşturuldu? Bu soruları araştırmak için Arjantin, Brezilya ve Türkiye'nin politika deneyimlerini (1995-2015) orijinal saha çalışmasına dayanarak ve Hindistan'ı ikincil literatüre dayanarak karşılaştırmalı olarak inceliyorum. Açıklama, yapısal faktörleri, aktörlerin yenilik ve belirsizlikle tanımlanan bir bağlamda kendi çıkarlarını yorumlamak ve ifade etmek için fikirlerden nasıl yararlandığına dair sosyal yapılandırmacı bir anlayışla birleştiriyor.
Özet (Çeviri)
There has been heated debate over transgenic or genetically modified (GM) crops in agriculture. Advocates and critics argue over possible economic, environmental, public health implications of this technology. This study examines varying policy approaches to regulating GM crop cultivation in four developing countries where the technology has large potential application. Why have some countries banned GM crop cultivation in their territory while others encouraged it? In countries where GM crops were allowed, why have varying systems of intellectual property rights (IPR) protection been constructed? To investigate these questions I comparatively examine the policy experience (1995-2015) of Argentina, Brazil, Turkey relying on original fieldwork and India based on secondary literature. The explanation combines structural considerations with a social constructivist understanding of how actors make use of ideas to interpret and articulate their interests in a context defined by novelty and uncertainty.