Acil servise skrotal yakınma ile başvuran olguların klinik özellikleri ve yönetimi
Clinical characteristics and management of patients presenting with scrotal complaint in the emergency department
- Tez No: 809112
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLIHAN ÜNAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç: Bu çalışma, acil servise skrotal yakınma ile başvuran olguların klinik özelliklerini ortaya koymayı amaçlayan ve geriye dönük olarak gerçekleştirilen bir kohort çalışmadır. Yöntem: Çalışmada 4 yıllık bir dönemde üçüncü basamak bir eğitim hastanesi acil servisine başvuran skrotal yakınması olup skrotal ultrasonografi yapılan hastaların verileri incelendi. Hastaların yakınmaları ve süreleri, travma varlığı, USG sonuçları, tetkik sonuçları, tedavileri ve sonlanımları kaydedildi. Bulgular: Toplam 873 hastadan 150 hasta veri eksikliği nedeni ile çalışma dışı bırakıldı. Dâhil edilen 723 hastanın yaş ortancası 25 yıl (IQR 15-39) olup, 482'si (%66,7) 18 yaş ve üzerindeydi. En sık başvuru yakınması tüm yaş gruplarında skrotal ağrıydı (n=717 ve %99,2). Travma nedenli başvuran hasta sayısı 47 (%6,5) olup, 18 yaş altında travma daha sıktı.
Özet (Çeviri)
Clinical Characteristics and Management of Patients Presenting with Scrotal Complaint in the Emergency Department Objective: This is a retrospective cohort study aiming to reveal the clinical characteristics of patients presenting to the emergency department with scrotal complaints. Method: We analyzed the data of patients who presented to the emergency department of a tertiary care hospital with scrotal complaints and underwent ultrasonographic evaluation over a 5-year period. The complaints and duration of presentation, presence of trauma, USG results, examination results, treatments and outcomes were recorded. Findings: Out of a total of 873 patients, 150 patients were excluded due to lack of data. Of the 723 patients included, the median age was 25 years (IQR 15-39) and 482 (66.7%) were 18 years of age or older. The most common presenting complaint was scrotal pain in all age groups (n=717 and 99.2%). The number of patients presented after trauma was 47 (6.5%) and was more common in patients under 18 years of age.