Kok söndürme arabası fanlı toz bastırma sistemi uygulaması
Coke quenching vagon fan dust suppression system installation
- Tez No: 809132
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RECEP DEMİRSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Hava kirliliğinin en önemli sebebi kontrolsüz olarak atmosfere salınan tozlar ve gazlardır. Endüstriyel tesislerde de, üretime bağlı olarak imalat esnasında veya işletme sırasında meydana gelen toz partikülleri hem çevreyi hem de insan sağlığını tehdit etmektedir. Özellikle çalışma alanına yayılan ve gözle görülemeyen bu tozlar insan sağlığında önemli hasarlara yol açar. İnsan ve çevrenin sağlığı için ortama yayılan tozun toplanmasında eğer toplanamıyorsa bulunduğu ortamda bastırılmasının önemi çok büyüktür. Bu tez çalışmasında; Kardemir A.Ş.' de kok fabrikalarında kok bataryalarında koklaşan kömürün itilmesi esnasında söndürme vagonetine düşerken havaya çıkan tozun fanlı sistem pulverize toz bastırma sistemi ile bastırılması anlatılmıştır. Kok fabrikalarında başlıca toz ve emisyon kaynakları fırına kömür şarjı, fırından kok deşarjı esnasında olur. Yeni nesil kok fırınlarında bu durum kok bataryası inşaat aşamasında iken toz toplama üniteleri de kurularak giderilmeye çalışılmıştır. Ancak eski tip kok fırınlarının geometrisi bir toz toplama ünitesi kurulmasına müsaade etmemekte, oldukça ağır ve yaptırımlı çevre mevzuatları ile fabrikaları baş başa bırakmaktadır. Bu nedenle bu tez' de Kardemir A.Ş. de eski tip kok bataryalarında itme esnasında oluşan toz emisyonlarının giderilmesi için 2 adet söndürme vagoneti üzerine fanlı tip pulverize toz bastırma sistemi geliştirilmiştir. Tesisin bu kısmında kullanılan toz bastırma ünitesinin çalışması ile havaya emisyon ave toz çıkmasını aynı zamanda da sağlıksız çalışma ortamını ortadan kaldırmış olduk.
Özet (Çeviri)
The most important cause of air pollution is dust and gases released into the atmosphere uncontrollably. In industrial facilities, dust particles that occur during production or during operation, depending on production, threaten both the environment and human health. These dusts, which are invisible and spread especially in the working area, cause significant damage to human health. For the health of people and the environment, it is very important to suppress the dust spread in the environment if it cannot be collected. In this study, Kardemir A.Ş. The working principle of the online dust collection unit used in the casting part of the Blast Furnace-1 facility and the malfunctions that may occur during operation are mentioned. In case of malfunction or maintenance in the dust collection unit, the unit must stop and this causes the production to continue in an unhealthy environment. The thing that needs to be done in order not to continue working in an unhealthy environment is to stop the facility in a planned manner and fix the malfunction. In this case, it causes loss of production. In this thesis study; During the pushing of the coking coal in the coke batteries in the Coke Factories in Kardemir, the dust that falls into the air while falling into the extinguishing car is explained with the fan system pulverized dust suppression system. The main sources of dust and emissions in coke plants are coal charge into the furnace and coke discharge from the furnace. In the new generation coke ovens, this situation was tried to be eliminated by installing dust collection units while the coke battery was under construction. However, the geometry of old-style coke ovens does not allow the establishment of a dust collection unit, leaving the factories alone with very heavy and sanctioned environmental regulations. Therefore, in this thesis, Kardemir A.Ş. A fan type pulverized dust suppression system was developed on 2 quenching wagons in order to eliminate dust emissions that occur during pushing in old-style coke batteries. With the operation of the dust suppression unit used in this part of the facility, we have eliminated emissions and dust to the air, as well as an unhealthy working environment.