Kızgın metalurjık kok'a çeşitli derişimlerde bor solüsyonlarının püskürtülmesı ile kok mukavemet değerlerinin (CSR) geliştirilmesi
Improvement of coke strength values (CSR) by spraying various concentrations of boron solutions into hot metallurgical coke
- Tez No: 723517
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENGİN ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Yüksek fırın prosesinde şarj olarak kaliteli kömürlerden elde edilen ve reaksiyon sonrası kok mukavemet (CSR) değerleri yüksek metalürjik kok kullanılması tercih edilmektedir. Fakat kaliteli kömür yataklarının da rezervleri gün geçtikçe azalmaktadır. Bu sebeple düşük kaliteli kömürlerin reaksiyon sonrası kok mukavemet (CSR) değerlerinin arttırılması ve kok reaktivite indeksi (CRI) değerlerinin düşürülmesi ile bu tür kömürlerin de kok üretiminde kullanılabilir olacağı düşünülmektedir. Kok fırınlarında 1050 ± 50 ° C sıcaklıkta elde edilen kızgın kok kömürünün suya alternatif olarak bor solüsyonları kullanılarak söndürülmesinin kok reaktivite indeksi (CRI) ve reaksiyon sonrası kok mukavemeti (CSR) üzerine etkileri incelenmiştir. Söndürme işlemi boraks pentahidrat, boraks dekahidrat ve Etidot-67 ile yüzey aktif maddeden oluşan çözeltinin uygulanması sonucu gerçekleştirilmiştir. Söndürme işlemi kok bataryaları önünde 5-7-10 g/L derişiminde hazırlanan çözeltilerin 120 saniye boyunca kızgın kok numunesine püskürtme yöntemiyle uygulanmıştır. +19-22 mm boyutuna getirilen bor solüsyonlu kok numuneleri reaktivite cihazında CO2 ile reaksiyona girdikten sonra CSR değerlerinde yaklaşık % 25,28 ile % 48,00 arasında artış ve CRI değerlerinde yaklaşık % 22,54 ile % 35,37 arasında azalma kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the blast furnace process, it is preferred to use metallurgical coke, which is obtained from quality coals and has high post- reaction coke strength (CSR) values, as a charge. However, the reserves of quality coal deposits are decreasing day by day. For this reason, it is thought that such coals can be used in coke production by increasing the post-reaction coke strength (CSR) values and decreasing the coke reactivity index (CRI) values of low quality coals. The effects of quenching the hot coke produced in coke ovens at a temperature of 1050 ± 50 ° C using boron solutions as an alternative to water, on the coke reactivity index (CRI) and post- reaction coke strength (CSR) were investigated. The quenching process was carried out by applying a solution consisting of borax pentahydrate, borax decahydrate and Etidot-67 and surfactant. The extinguishing process was applied to the hot coke sample for 120 seconds by spraying the solutions prepared at a concentration of 5-7-10 g/L in front of the coke batteries. After reacting with CO2 in the reactivity device, the coke samples with boron solution, which were brought to the size of +19-22 mm, increased their CSR values between approximately 25,28% and 48,00% and their CRI values decreased between approximately 22,54% and 35,37% was recorded.